18.10.2018 16:16 | Sex

Pôjde to ľahšie: Vedci vyvinuli samolubrikujúci sa kondóm

- ilustračný obrázok -
- ilustračný obrázok -
Zdroj: iStockphoto
Kondóm, ktorý sa dokáže pri najpríjemnejších párových chvíľach sám zvlhčovať, by mal pomôcť zvýšiť jeho atraktivitu a obmedziť šírenie pohlavných chorôb vo svete.

Latexová ochrana, ktorá pri sexe začne uvoľňovať zvlhčujúcu látku, bola vyvinutá s podporou Nadácie Billa a Melindy Gatesových. Pokiaľ sa žena nedokáže dostatočne zvlhčiť alebo partneri vykonávajú análnu súlož a dvojica nepoužije umelý lubrikačný prípravok, kondóm často skĺzne či praskne. Tým de facto prestane pôsobiť ako ochrana pred pohlavnými chorobami či neželaným tehotenstvom. Aj keď sú pri ich šírení kondómy ochranou najúčinnejšou, sú aj antikoncepciou najmenej obľúbenou.

Kondómy sa už dnes predávajú čiastočne lubrikované, ale je to iba mierna forma zvlhčenia, ktorá po pár minútach používania zasychá. Nedodatočná lubrikácia kondómu prerušuje často súlož a mnohým párom kazí pôžitok zo sexu. Nový typ kondómu, ktorý má unikátny povrch, z ktorého sa postupne uvoľňuje lubrikačná látka pri trení o sliznice, ale rieši všetky doterajšie problémy. Nevysychá, je stále dostatočne vlhký a jeho zvlhčenie tak netreba umelo podporovať nanášaním lubrikantu. „Na dotyk je trochu slizký, keď ho rozbalíte, ale v prítomnosti vody alebo prirodzených telesných tekutín začne byť skutočne veľmi klzký. K jeho aktivácii treba len veľmi málo vlhkosti či tekutiny,“ tvrdí profesor Mark Grinstaff z Bostonskej univerzity.

Kondóm sa silne zvlhčí po zasunutí do vagíny, aj keď je tá len slabo vlhká. Pokiaľ je žena úplne suchá alebo si dvojica chce užiť análny sex, potom stačí kondóm jemne nasliniť. Nový typ kondómu bude v roku 2019 klinicky testovaný. Pokiaľ sa osvedčí, mohol by sa čoskoro dostať do predaja.

VIDEO