17.10.2018 16:00 | Sex

Šťastnejších partnerov spoznáte aj podľa tejto maličkosti

O päť minút neskôr už z toho bol mládeži neprístupný film.
O päť minút neskôr už z toho bol mládeži neprístupný film.
Zdroj: iStockphoto
Byť zdravo oddaný partnerskému vzťahu a nestratiť vlastnú identitu je niekedy celoživotné náročné hľadanie cesty. Ale zdravý romantický vzťah je skutočne u väčšiny ľudí definovaný tak, že ja a ja začnú byť my.

Podľa kalifornských psychológov páry, ktoré používajú k vyjadrovaniu zámená my a náš sú šťastnejšie. Doktorka Megan Robbinsová urobila revíziu tridsiatich rôznych štúdií, ktoré sa zaoberali kvalitou partnerského vzťahu na vzorke päťtisíc osôb. Polovica z nich žila na divoko, polovica v manželstve. Sledovala to, ako dlho páry spolu žijú, ako sa správajú vo vzťahu, aké majú psychické zdravie, v akej sú fyzickej kondícii a ako sa starajú jeden o druhého v každodennom živote. A z výsledkov analýzy vyplýva, že vo všetkých kategóriach sa najlepšie darilo tým, ktorí používali pri debate o vzťahu zámeno my namiesto ja a ona / on.

„Používanie zámena my o vzťahu nesúvisí pozitívne len v jednom kontexte, ale naznačuje to pozitívne fungovanie všeobecne vo všetkých kategóriach,“ uviedol psychológ Alexander Karan spolupracujúci s profesorkou Robbinsovou. Výskum ale neodhaľuje príčinu a následok. Nie je teda jasné, či šťastné páry používajú prirodzene zámeno my k popisu svojho vzťahu, alebo či používanie tohto zámena ovplyvňuje šťastie vo vzťahu. „Pravdepodobne bude platiť oboje. Keď počuje partner partnera hovoriť my, zmení to spôsob uvažovania o vzájomnej previazanosti, ktorá by mohla viesť k šťastnejšiemu vzťahu,“ tvrdí profesorka Robbinsová.

Čítajte ďalej
VIDEO
Prečítajte si aj
Najčítanejšie