20.10.2018 06:00 | Macho

Všetko, čo ste pravdepodobne netušili o rezancoch

Zdroj: iStockphoto
Dajú sa vyťahovať, pretláčať strojčekom alebo rozvaľkať naplocho. Či už plávajú v polievke, varené či vyprážané sa miešajú s ostatnými prísadami, alebo sa ukrývajú v dehydrovanej instantnej podobe, jedna vec je istá: rezance sú jednou z najobľúbenejších potravín na svete.

Spravodajský server BBC News pripravil zbierku faktov, ktoré ste o nich možno nevedeli:

1. Sú najmenej 4000 rokov staré
V roku 2002 bola v čínskej provincii Čching-chaj vykopaná miska rezancov, ktoré sú podľa odhadov staré 4000 rokov. Kameninová miska a jej uchovaný obsah boli objavené pod tromi metrami nánosov na archeologickom nálezisku La-ťia na miestach, ktoré tu kedysi zasiahlo katastrofálne zemetrasenie.

2. Najdlhší rezanec na svete meral vyše troch kilometrov
Podľa Guinnessovej knihy to bolo 3084 metrov a o výrobu sa postarala čínska firma Xiangnian Food. Zamestnancom výroba trvala 17 hodín a na cesto použili okrem iného 40 kilogramov múky, 26,8 litra vody a 0,6 kilogramu soli.

3. Instantné rezance boli reakciou na svetový hlad
Po porážke Japonska počas 2. svetovej vojny bolo v krajine málo jedla a ľudia boli závislí na americkej pomoci. Taiwansko-japonský podnikateľ Momofuku Ando chcel nájsť spôsob, ako nakŕmiť hladujúcu japonskú povojnovú populáciu, pretože veril, že skutočný mier príde, až keď budú mať ľudia čo jesť. Rok pracoval v kôlni na dvore v Osake a neúnavnou metódou pokus - omyl vyvinul to, čo sa postupom času stalo najúspešnejšou priemyslovo vyrábanou potravinou na svete: instantné kuracie rezance. Instantné rezance sa prvýkrát dostali na trh v roku 1958, a odvtedy sa zmenili len minimálne.

4. Na svete sa denne skonzumujú milióny porcii
Šesťdesiat rokov od vzniku sa denne na svete skonzumuje 270 miliónov porcii instantných rezancov. Ročne tak pripadá 16-17 porcii na každého muža, ženu a dieťa na svete.

5. Instantné rezance majú svoje múzeá
Na prelome tisícročia Japonci v prieskume verejnej mienky označili instantné rezance za svoj najväčší prínos pre 20. storočie. Porazili vysokorýchlostné vlaky, laptop a karaoke. V krajine sú hneď tri múzea venované rezanom, pričom to v Jokohame sa špecializuje iba na rezance v téglik.

6. V Japonsku je zdvorilé rezance sŕkať
Hlasité sŕkanie rezancov tu neznamená nevychovanosť, ale známka ocenenia. Pokiaľ sa posadíte nad misku, nasmerujte si rezance do úst pomocou paličiek, a potom ich hlasne vtiahnite. To vášmu hostiteľovi ukáže, ako si jedlo vychutnávate.

7. Najbežnejšia legálna väzenská komodita
Nedávny prieskum ukázal, že instantné rezance nahradili cigarety ako najčastejšie vymieňaný predmet v amerických väzniciach. Ako sa škrtajú väzenské rozpočty, dostáva väčšina väzňov iba minimálne legálne povolenú dávku kalórií. Následkom toho sa lacné instantné rezance stali najobľúbenejším nákupom vo väzenskom obchode, a tiež druhom platidla.

Čítajte ďalej
VIDEO
Prečítajte si aj
Najčítanejšie