17.10.2018 06:00 | Zaujímavosti

Koľko času by potrebovala príroda na návrat do normálu?

Zdroj: iStockphoto
Dánski vedci pomocou zložitých výpočtov a počítačových modelov zistili, že súčasná príroda bude potrebovať milióny rokov evolúcie, aby sa vrátila do stavu pred šiestym masovým vymieraním druhov, ktoré vyvolal človek.

Ľudia svojou činnosťou a deštrukciou ekosystému prispeli k tak rýchlemu úbytku druhov rastlín a živočíchov, že sa s tým príroda nedokáže vyrovnať. So zánikom druhov totiž dochádza k narušeniu funkcii ekosystému a evolučné mechanizmy nestíhajú nahradiť zložité väzby vznikajúce milióny rokov. Prírodný výber by tak musel pôsobiť ďalších päť až sedem miliónov rokov, aby sa celosvetový ekosystém stabilizoval a vrátil do stavu pred masovým šírením moderného človeka na planéte. Ale za predpokladu, že by ľudia hneď prestali prírodu ďalej poškodzovať. Čo je nereálne.

Vedci z Aarhusu pritom nezobrali do úvahy iba množstvo vymretých druhov, ale aj to, ako dlho trvala ich evolúcia, koľko majú blízkych príbuzných a aké sú ich funkcie v ekosystéme, ktoré s ich úbytkom miznú tiež. „Veľké cicavec alebo megafauna ako obrovské leňochody či  šabľozubé tigre, ktoré vymreli asi pred 10 000 rokmi, boli evolučne veľmi vzdialené. Pretože mali málo blízkych príbuzných, ich vymretie znamenalo, že z evolučného stromu Zeme bola odrezaná celá vetva,“ vysvetľuje paleontológ doktor Matt Davis z Aarhuskej univerzity.

Podľa neho by sme tak mali chrániť hlavne druhy s veľmi dlhou evolučnou históriou a malým počtom blízkych príbuzných. Napríklad slony a nosorožce. „Hoci sme predtým žili vo svete obrov, obrovských bobrov, pásavcov a jeleňov, žijeme dnes v prírode, v ktorej sú obrovské cicavce veľmi vzácne,“ dodáva profesor Jens-Christian Svenning v rozhovore pre denník The Independent.

Čítajte ďalej
VIDEO
Prečítajte si aj
Najčítanejšie