16.10.2018 14:20 | Macho

Paul Allen (†65): Miliardár, filantrop a spoluzakladateľ Microsoftu

Zdroj: SITA
Tak trochu v tieni celebrity Billa Gatesa zostal jeho pracovný partner z mladosti a spoluzakladateľ spoločnosti Microsoft Paul Allen, ktorého život sa uzavrel v pondelok 15.10.2018 vo veku 65 rokov.

Tento americký programátor a podnikateľ okrem iného vymyslel počítačovému gigantu aj meno. Jeho štedrá filantropia podporila mnoho užitočných projektov v oblasti vedeckých výskumov, ochrany prírody, vzdelávacích projektov či umenia. Už v roku 1983 Allen (* 21.1. 1953)  ale prácu v Microsofte kvôli chorobe  výrazne obmedzil a po uzdravení sa vrhol na desiatky rôznych projektov, vrátane kultúrnych, ale hlavne vedeckých - od výskumu dvojkrídleho hmyzu, cez štúdium mozgu až po dobývanie vesmíru.

Stál napríklad pri zrode vesmírnej lode SpaceShipOne, ktorá v roku 2004 ako prvý súkromný stroj s ľudskou posádkou prekonala hranicu vesmíru. Pre tento projekt ho oslovil návrhár plavidla Burt Rutan a Allen, vášnivý fanúšik vesmírnych letov a science fiction, na vývoj prototypu prispel 20 miliónmi dolárov. Allen tiež sponzoroval sústavu Allenových rádioteleskopov (ATA), ktorá z observatória v Kalifornii necelých 500 km od San Francisca od roku 2007 okrem iného pátra po mimozemských civilizáciach. Na projekt prispel sumou vyše 30 miliónov dolárov.  Jeho ďalší projekt, Allenov inštitút pre výskum mozgu, prevádzkuje databázu Allenov atlas mozgu, v ktorej sú údaje o pôsobení rôznych génov v mozgu. Allen ho založil v roku 2003 a celkovo podporil 500 miliónmi dolárov. Na boj so smrteľne nebezpečnou ebolou venoval v roku 2014 celých 100 miliónov dolárov, s vládou USA a Svetovou zdravotníckou organizáciou spolupracoval na evakuácii a liečbe infikovaných humanitárnych pracovníkov. Nadšený amatérsky rocker prispieval aj na kultúru, napríklad v roku 2000 otvorilo v Seattli brány múzeum experimentálnej hudby a sci-fi EMP. V roku 2004  sprístupnil Allen verejnosti svoju zbierku vzácnych vojenských lietadiel Flying Heritage Collection, ktorá zahŕňa japonské, nemecké, ruské, britské či americké stroje z rokov 1935 až 1945. Bol aj milovníkom umenia, jeho súkromná zbierka sa môže pochváliť dielami Picassa, Moneta, Maneta, Degasa, Gogha či Gauguina.

S Billom Gatesom sa Allen kamarátil už na základnej škole, kde spolu písali počítačové programy. Allen študoval Washingtonskú štátnu univerzitu, ktorú nedokončil. Ako programátor začínal u firmy Honeywell International a v roku 1975 s Gatesom založil Microsoft. Vo firme si podržal akcie, ktoré mu vyniesli rozprávkový majetok, a do roku 2000 zasadal v jej dozornej rade. Allen vlastnil dva profesionálne športové tímy: Seattle Seahawks v NFL a Portland Trail Blazers v NBA. V roku 2007 sa ocitol na listine 100 najvplyvnejších ľudí na svete časopisu Time Magazine. Začiatkom 80. rokov u Allena lekári diagnostikovali Hodgkinovu chorobu (rakovina lymfatického systému), z ktorej sa vyliečil. Pred smrťou ho liečili na Non-Hodgkinov lymfóm, zhubné nádorové ochorenie lymfatického tkaniva.

Čítajte ďalej
VIDEO
Prečítajte si aj
Najčítanejšie