16.10.2018 16:00 | Sex

Aj mužská plodnosť má svoje najsilnejšie obdobie

Zdroj: iStockphoto
Kvalita mužskej spermy sa počas roka mení. Zatiaľ čo v zime na ňu nepriaznivo pôsobí nedostatok slnečného žiarenia, v lete sú to horúčavy.

Muži sú tak najplodnejší na jar a na jeseň, kedy majú v ejakuláte najviac zdravých spermií schopných oplodnenia. Na jar sa začnú predlžovať dni a slnečné žiarenie vyvolá produkciu vitamínu D v krvi. Ten je podstatný pre produkciu testosterónu a spermatogenézu. Vyššiu hladinu vitamínu D majú muži aj na jeseň po lete, počas ktorého sú dlho vystavení slnečnému žiareniu. Ale vysoké teploty v lete poškodzujú spermie, zatiaľ čo jesenné ochladenie so stále dostatočnou hladinou vitamínu D a pohlavných hormónov v krvi spermatogéneze žičia. Výsledkom tak je, že na jar majú muži v ejakuláte najviac pohyblivých spermií, pričom na jeseň najviac tvarovo normálnych spermií.

„Možno že jeseň a jar sú pre tvorbu spermií viac v rovnováhe, pretože panujú mierne teploty, ľudia sú fyzicky aktívnejší a tiež majú dostatok slnka. Väčšinou sa stravujú zdravšie, pretože je dostatok čerstvého ovocia a zeleniny,“ tvrdí doktor Taraneh Nazem z Vysokej školy lekárskej Icahn v New Yorku. Výsledky sa opierajú o sedemnásťročné sledovanie spermy na vzorke 29 000 mužov.

Čítajte ďalej
VIDEO
Prečítajte si aj
Najčítanejšie