16.10.2018 06:00 | Zaujímavosti

Vedci vyvinuli písmo, ktoré pomôže pri učení

Zdroj: iStockphoto
Austrálski vedci uvádzajú, že vytvorili nový nástroj, ktorý môže študentom pomôcť napratať si do hlavy učivo pred skúškami. Nejedná sa pritom o žiadnu technologicky vyspelú pomôcku, ale "obyčajné" písmo v podobe, ktorá má pomáhať zapamätať si informácie, napísal spravodajský server The Guardian.

K vývoju nového druhu písma sa spojilo špecializované laboratórium melbournskej Univerzity RMIT a dizajnová škola. Výsledkom je "Sans Forgetica" - písmo využívajúce psychologické a dizajnové teórie pomáhajúce schopnosti zapamätať si a udržať informácie. Do štúdie účinku nového druhu písma sa zapojilo približne 400 vysokoškolákov. Výsledky síce nie sú nijako ohromujúce, ale predsa len si tí, ktorí študovali z textov zapísaných písmom Sans Forgetica, si zapamätali 57 percent, pričom tým, ktorí čítali bežný Arial, uviazlo v hlave 50 percent.

Podľa vysokoškolského učiteľa typografie Stephena Banhama má nový druh písma neobvyklý sklon o sedem stupňov doľava a medzery v každom písmene. "Mozog sa prirodzene snaží tieto tvary doplniť. Vďaka tomu spomalí čítanie a aktivuje pamäť," povedal Banham denníku The Guardian. Podľa Janneke Blijlevensovej, ktorá prednáša marketing, je dizajn písma postavený na "koncepte žiaducej obtiažnosti". "Keď sa chceme niečo naučiť a zapamätať si to, je dobré pridať k procesu učenia trochu prekážok, pretože keď je niečo príliš ľahké, nevytvorí to žiadnu pamäťovú stopu," uviedla. "Ale keď je to príliš ťažké, tiež to žiadnu stopu v pamäti nezanechá. Preto je nutné hľadať onú zlatú strednú cestu," dodala. Tento druh písma vznikol primárne pre študentov pripravujúcich sa na záverečné skúšky, ale mohol by sa tiež využívať ako pomôcka pri štúdiu cudzích jazykov, alebo pre staršie osoby majúce problémy s úbytkom pamäte.

Banham, ktorý už vytvoril asi dvadsať rôznych druhov písma, uvádza, že Sans Forgetica by bolo najlepšie využívať na kratšie texty. "Rozhodne by ste v ňom nechceli čítať román. Z toho by ste najskôr mali peknú bolesť hlavy," dodal Banham. Vývoj nového druhu písma trval asi šesť mesiacov a testovali sa tri rôzne verzie.

Čítajte ďalej
VIDEO
Prečítajte si aj
Najčítanejšie