15.10.2018 14:00 | Šport

Dagestan je liahňou zápasníkov svetovej úrovne

Zdroj: reprofoto YouTube / KHK MMA
Potiaci sa zápasníci si hľadia priamo do očí a neustále sa snažia vyrovnať starším. Sme v kraji preslávenom výchovou atlétov, ktorí v tejto disciplíne patria k najlepším na svete, v Dagestane.

V ostatných rokoch dal Dagestan svetu veľa šampiónov vo voľnom štýle a gréckorímskom zápase, ktorí sa zúčastnili aj olympijských hier. Zápasník Chabib Nurmagomedov, ktorý začínal veľmi skoro s judom a zápasením, sa dokonca dostal na úroveň medzinárodných hviezd v zmiešaných bojových umeniach (MMA). Táto hornatá oblasť dnes priťahuje aj zahraničných zápasníkov.

"Po tom, čo sme v roku 1996 toto centrum otvorili, do štyroch či piatich rokoch sme mali výsledky," hovorí Magomed Arangerejev, jeden z trénerov športového centra v Kajakente. "Po šiestich rokoch začínali naši chlapci vyhrávať v Európe a potom na svetových šampionátoch," dodáva. Centrum je maximálne vyťažené. Počas niektorých dní tu trénuje viac ako 60 chlapcov. "Dnes už nemôžeme nikoho prijať, už nemáme voľné miesto," konštatuje Magomed Arangerejev vo svojej kancelárii, kde sú vystavené desiatky trofejí a fotografií miestnych zápasníkov, ktorí sa stali majstrami sveta.

Podľa Arangerejeva je v Dagestane zápasenie športom číslo jedna. Korene tejto popularity vedú až k formám tradičného zápasu, ktoré praktizovali početné etniká na Kaukaze. "Je to tradícia stará najmenej sto rokov. Zápasili už naši prarodičia a zápasí sa aj na vrcholkoch hôr," uvádza Gajdar Gajdarov, tréner v slávnej zápasníckej škole v Machačkale, metropole Dagestanu.

Gajdarov necvičí iba  miestnych športovcov: jeho škola otvára dvere zahraničným športovcom, ktorí nemajú strach pustiť sa do dobrodružstva v Dagestane susediacom s Čečenskom, ktoré už bolo zasiahnuté radikálnym islamizmom. Patrí k nim Talian Frank Chamizo, ktorý sa narodil na Kube a v roku 20107 sa stal majstrom sveta vo svojej kategórii. Francúz Saifedine Alekma (27) prišiel do Dagestanu na mesačnú stáž, keď sa mu zdalo, že jeho úroveň vo Francúzsku stagnuje. "Dagestan je najlepším regiónom sveta, či ide o MMA alebo zápas vo voľnom štýle. Sú tu najlepší zápasníci na svete," hovorí Alekma. "Len tu v tejto sále vidíte 20 alebo 30 majstrov sveta alebo Európy, či už to sú juniori, muži či seniori," zdôrazňuje. Víťazní zápasníci sa v tejto krajine stávajú ikonami. "V Dagestane ľudia zápas milujú. Naši chlapci chcú vyhrávať," konštatuje tréner Gajdarov. "Myslím, že to máme v génoch. Naši prarodičia zápasili, zápasili sme my a naše deti v tom budú pokračovať," predpovedá.

Čítajte ďalej
VIDEO
Prečítajte si aj
Najčítanejšie