12.10.2018 10:30 | Military

Mogadišo 2017: Tretí najtragickejší teroristický útok v histórii

Zdroj: reprofoto YouTube / Al Jazeera English
Najhorší útok v dejinách Somálska a celej Afriky. Dňa 14.10. 2017 zahynulo pri teroristickom útoku v Mogadišu 587 ľudí a vyše 300 bolo zranených.

K útoku sa nikto neprihlásil, vláda ale podozrieva radikálov z islamistického hnutia Šabáb napojeného na teroristickou sieť Al-Kájda. Viac ľudí zahynulo iba 11.9. 2001 v USA (2996) a v auguste 2007 v Iraku (796).

Somálsko zažíva už viac ako štvrťstoročie vojen, chaosu a rozvratu štátu, doplnené o hladomor a humanitárnu krízu. Situácia sa nezlepšila ani po nasadení mierovej misie Africká únia (AMISOM) v roku 2007, ani po minuloročnom nástupe nového prezidenta Mohameda Abdullahiho Mohameda, prezývaného Farmajo. V posledných rokoch sú najväčším problémom útoky islamistického hnutia Šabáb. Táto najkrvavejšia skupina v subsaharskej Afrike usiluje o zvrhnutie prozápadnej somálskej vlády a chce zaviesť v krajine islamské právo šaría. Šabáb útočil hlavne v susednej Keni: v septembri 2013 zahynulo pri útoku v nákupnom stredisku Westgate v Nairobi vyše 70 ľudí, v júni  2014 zomrelo 65 ľudí v turistickom letovisku Mpeketoni na pobreží Indického oceánu a v apríli 2015 neprežilo 148 ľudí masaker na univerzite v meste Garissa na východe krajiny. Najhorší útok Šabábu v Mogadišu sa odohral v októbri 2011, kedy pri bombovom útoku na vládne budovy zahynulo 100 ľudí.

Hoci hnutie tvrdí, že útočí iba na vládne ciele a bezpečnostné sily, v minulosti už  veľké nálože na rušných verejných miestach odpálilo. Niekedy sa k zodpovednosti za tieto krvavé akcie nehlási, hlavne pokiaľ vyvolajú veľké odsúdenie verejnosti, ako tomu bolo v roku 2009 pri samovražednom bombovom útoku na absolventskú slávnosť študentov medicíny.

14.10.2017  explodovali dve bomby. Pri prvom útoku explodovalo nákladné auto plné výbušnín pred rušným hotelom Safari, z ktorého ostali iba trosky. V blízkom okolí sa nachádzali vládne budovy, reštaurácie a kiosky. Atentátnik mieril podľa tajných služieb pôvodne na letisko, ale kvôli hliadkam sa tam nedostal a odpálil nálože skôr. Ničivé následky explózie nákladného auta pred hotelom znásobila skutočnosť, že v blízkosti stála cisterna s pohonnými látkami. Telá mnohých obetí tak boli celkom spálené alebo zmrzačené k nepoznaniu. Bomba podľa vyšetrovateľov vážila až 800 kilogramov. O dve hodiny neskôr nastal druhý výbuch v štvrti Medína, asi 300 metrov od prvého útoku. Tu zahynuli dve osoby. Medzi 587 obeťami boli štátni zamestnanci, študenti, americko-somálsky novinár či 15 detí. Vo februári 2018 odsúdil vojenský súd v Mogadišu dve osoby k trestu smrti za ich úlohy v útoku: Hassan Aden Isak bol vodičom auta pri druhom útoku a Ibrahim Hassan Absuge bol za atentát odsúdený v neprítomnosti.

Čítajte ďalej
VIDEO
Prečítajte si aj
Najčítanejšie