11.10.2018 16:00 | Sex

V digitálnom veku je každé rande vlastne rýchlo-rande

Zdroj: iStockphoto
Pokiaľ ide o online randenie, potom jeho najdôležitejšou súčasťou ako by bol čas. Zo všetkých prešľapov, ktorých sa človek môže dopustiť (od zle pochopenej poznámky po nevhodne zvolený emotikon), žiadny nie je pre rodiaci sa vzťah tak problematický, ako oneskorená odpoveď.

To preto, že odklad vyvoláva napätie a spúšťa podozrievanie. Ľudia si začnú predstavovať to najhoršie. Hlava sa im zatúla do miest, ktoré môžu mať veľmi škodlivé následky pre srdcové záležitosti. Potenciálni milenci sa s týmto problémom samozrejme stretávali dávno pred internetom. Ale s digitálnou technológiou sa to, čo pokladáme za rozumnú čakaciu dobu, dramaticky skrátilo. Kedysi dávno ľudia pokojne čakali aj týždeň či dlhšie na odpoveď na milostný list, hovorí Mariana Palumbová, ktorá sa spolu s tromi kolegami na výskume podieľala.

Štúdia CONICET sa zamerala na zvyky okolo randenia vekovej skupiny 18 až 24 rokov. A jej hlavný záverom je, že vo veku smartfónov a internetu je okamžitá reakcia hlavnou a prednostnou požiadavkou. "Všetko sa v súčasnosti deje rýchlosťou jedného alebo dvoch kliknutí, čo samozrejme prepisuje celý koncept dvorenia." Vzťahy teraz nielen často začínajú na internetových serveroch, zistili vedci. Nemenej časté je, že sa tu vzťahy aj rozpadajú - a opäť dávajú dokopy. "Môžete sa počas chatovania pohádať, a potom zase udobriť jediným smajlíkom," poznamenala Palumbová. Vzťah a jeho kvalitu môže ovplyvniť napríklad aj to, ako si človek nastaví súkromie a zdieľanie na sociálnych sieťach. Pokiaľ používa priveľa selektívneho zobrazovania obsahu, môže to vyvolať špekulácie vedúce k nežiaducim záverom a podozrievaniu. Palumbová s kolegami zistili, že niektoré novodobé páry siahajú po radikálnom riešení, kedy celkom obídu bariéru súkromia tým, že si navzájom vymenia svoje prístupové heslá. "To je chápané ako dôkaz lásky," uviedla Palumbová. "Romantická láska so sebou od nepamäti nesie prvky násilia, snahy ovládať a žiarlivosti. Výmenu hesiel k svojim účtom potom mladí pokladajú za posun na ďalšiu úroveň vzťahu, pretože podľa nich ide o maximálny prejav vzájomnej dôvery."

Čítajte ďalej
VIDEO
Prečítajte si aj
Najčítanejšie