12.10.2018 14:01 | Macho

Najlepší liek na chrípku a nachladnutie nájdete v tanieri

Zabi soplík, daj si vývar!
Zabi soplík, daj si vývar!
Zdroj: iStockphoto
Kurací vývar má skutočne protizápalové účinky a môže uľaviť od príznakov nachladnutia a chrípky rýchlejšie ako ktorýkoľvek iný liek. Pôsobí aj tým, že silná aróma, látky uvoľňujúce sa z korenia a horúca tekutina rýchlo uvoľňujú nos a upchaté dutiny.

Látky obsiahnuté v samotnom vývare potom skutočne pôsobia liečivo. Tvrdia to vedci z Nebraskej univerzity v meste Lincoln, ktorí uskutočnili experimentálne testovanie účinkov polievky, aby zistili, či je stará babská rada iba placebo rozprávka, alebo sa môže oprieť o vedecké dôkazy. A môže.

Podľa doktora Stephena Rennarda silný vývar zo sliepky, kohúta či kuraťa, ktorý obsahuje aj cibuľu, zemiaky, paštrnák, kvaka (žltá repa), mrkvu, zeler, petržlen, soľ a čierne korenie, je zmesou protizápalových látok, ktoré samé o sebe okrem fyzikálnych účinkov horúcej tekutiny skutočne lieči nachladnutie a chrípku. „Kurací vývar skutočne priamo podporuje  imunitný systém v boji s infekciou, ale psychologické a fyzické pohodlie, ktoré polievka poskytuje, môžu mať silný placebo účinok k tomu,“ tvrdí doktor Rennard.

Čítajte ďalej
VIDEO
Prečítajte si aj
Najčítanejšie