11.10.2018 14:00 | Macho

Ak chcú prežiť, musia sa preškoliť

Zdroj: iStockphoto
Vonku bolo počasie priaznivé na kúpanie Ale v jednom hangári na predmestí Pekingu sa bývalí pastieri trénovali v alpskom lyžovaní. Ide o preškoľovanie v rámci príprav na zimné olympijské hry v roku 2022. Pre Langa Engeho a jeho skupinu 25 chovateľov stád a roľníkov nie je času navyše. Pokiaľ sa púšťajú do lyžovania, tak je to v nádeji, že tak nájdu novú prácu.

Mnoho pastierov z pekinského vidieckeho okresu Jen-čching úrady upozorňovali, že už nemôžu pásť stáda v horách, pretože miestne lúky sú spasené. "Prakticky všetci chovatelia z našej obce predali dobytok," hovorí Lang (29), ktorý sám predal 300 kusov dobytka. Údržba vlekov či snežných diel a lyžiarskych zariadení... pastieri budú robiť všetko, čo pre nich štát pripraví, vysvetľuje. Viac ako tri roky pred veľkým olympijským stretnutím nariadil komunistický režim všeobecnú mobilizáciu. Dúfa, že sa 300 miliónov Číňanov pustí pred olympijskými hrami do zimných športov.

Bývalí pastieri v hangári trénujú obraty na naklonenom širokom bežiacom páse. Miestne úrady ich preškolenie financujú a sľubujú im zamestnanie spojené s olympijskými hrami. Lang a jeho priatelia dúfajú, že keď sa naučia lyžovať, získajú trvalé pracovné miesta, ktoré im umožnia živobytie aj po roku 2022. Medzitým už bývalý pastier získal dočasné zamestnanie u miestnej polície a riadi dopravu. Iní sa stali taxikármi, robotníkmi alebo predavačmi automobilov. Okrem bývalých pastierov sa učia lyžovať aj lekári a zdravotné sestry. Ich cieľom je práca v lyžiarskom areály olympijských hier, kde by ošetrovali prípadných zranených športovcov. "Nie je to pre mňa ľahké. Radšej by som mal viac času na to, aby som sa to poriadne naučil," priznáva ošetrovateľ z miestnej nemocnice Ťiang Wej.

V porovnaní s bývalými pastiermi - horalmi je zdravotnícky personál na umelej dráhe menej obratný. E Jin-čchun, jeden z trénerov, je však optimista. "Myslím, že do roku 2022 budú všetci  schopní svoje nové povolania vykonávať," ubezpečuje. Peking bude jediným mestom sveta, ktoré privíta ako letné (2008), tak zimné (2022) olympijské hry. Niektoré lyžiarske disciplíny sa budú konať v pekinskom okrese Jen-čching, iné v susednej provincii ležiacej viac ako 150 kilometrov od čínskej metropole. Bude sa lyžovať na umelom snehu, pretože región máva veľmi málo čerstvého snehu.

Čítajte ďalej
VIDEO
Prečítajte si aj
Najčítanejšie