10.10.2018 16:00 | Sex

Počet neplodných mužov prudko stúpa

Zdroj: iStockphoto
Španielski a americkí andrológovia tvrdia, že plodnosť mužov na Západe je kriticky zlá. Za ostatných pätnásť rokov totiž počet mladých mužov majúcich neplodné spermie vzrástol o sedemsto percent.

A môže za to predovšetkým znečistenie životného prostredia, nezdravá strava a životný štýl, fajčenie a konzumácia alkoholu a plasty. Od roku 1973 priemerný počet zdravých spermií v ejakuláte klesol o 59 percent. „Celkový počet pohyblivých spermií v ejakuláte je pre úspech oplodnenia a zdravý vývoj embrya najzásadnejší,“ tvrdí doktorka Ashley  Tiegsová zo spoločnosti Reproductive Medicine Associates v New Jersey

Z výskumu ďalej vyplýva, že muži žiadajúci odbornú pomoc pri neplodnosti majú stále rovnaký priemerný vek – 36 rokov. Za pätnásť rokov sa na tom nič nezmenilo. Čo sa ale zmenilo, je fakt, že stále klesá počet zdravých spermií v priemernom ejakuláte a že mužov vyžadujúcich asistenciu lekárov pri oplodnení pribudlo o sedemsto percent. Mladým mužom potom lekári radia, že pokiaľ chcú mať deti, mali by sa vyhýbať životu v centrách veľkých miest, stresu, plastovým obalom na vodu a potraviny vrátane plastového riadu, fajčenia, nadmernej konzumácie alkoholu, nezdravým pokrmom, údeninám a výrobkom potravinárskeho priemyslu, mali by zdravo jesť a hlavne pravidelne niekoľkokrát týždenne športovať.

Čítajte ďalej
VIDEO
Prečítajte si aj
Najčítanejšie