10.10.2018 14:00 | Zaujímavosti

Púšťate chytené ryby späť do vody? Nerobíte dobre

Zdroj: iStockphoto
Športoví rybári svoje úlovky väčšinou púšťajú naspäť do vody. Cieľom je sám lov, nie úlovok. Doteraz sa pritom verilo, že ranka po háčku v ústnej dutine nezhoršuje kondíciu a život rýb. Opak je pravdou.

Vedci z Kalifornie preukázali, že ryby s ranou po háčiku po vypustení späť do voľné prírody trpia, pretože sa výrazne zhoršuje ich schopnosť žrať. Samotné zranenie, ale hlavne stres z toho, že po prehltnutí návnady nasledovalo chytenie predátorom (človekom) vedú k obmedzeniu príjmu potravy. Ryby sa zdráhajú žrať, pretože sa boja opakovaného chytenia. Ale u pstruhov a lososov vedci tiež preukázali, že tieto ryby majú kvôli zraneniu v ústnej dutine problém nasávať potravu.

„Ako sme očakávali, ryby so zranením v ústach sa prejavujú obmedzením rýchlosti nasávania potravy do úst, čo je u týchto dravcov dosť zásadný problém. A platí to aj v prípade, že sa používa háčik bez spätného tŕňa, ktorý poškodzuje rybám papuľu menej ako háčiky s ním… môžeme tak povedať, že rybolovom spôsobené zranenie v ústach ovplyvňuje schopnosť ryby žrať počas doby hojenia rany,“ tvrdí profesor Tim Higham z Kalifornskej univerzity v meste  Riverside.

Čítajte ďalej
VIDEO