13.10.2018 06:00 | Zaujímavosti

Pri New Yorku vzniká staronový raj

Zdroj: reprofoto YouTube / VonWong
Počas slnečného rána pracuje tucet biológov a dobrovoľníkov s nohami vo vode v pobrežnej štvrti Brooklynu. Ich cieľom je vybudovať útes s ustricami v rámci rozsiahleho projektu na obnovu útesov pre chov týchto mäkkýšov v New Yorku.

Skupina v rybárskych kombinézach a gumákoch vytvára živú reťaz, ktorá sa rysuje na pozadí americkej finančnej metropole so sochou Slobody a mrakodrapmi Wall Streetu. Tím rozhadzuje siete naplnené prázdnymi ulitami ustríc alebo škrupinkami, v ktorých je až po dvetisíc mladých lariev ustríc. Potom ich rozprestiera v radách na dno vody, aby vznikol útes. "Ustrice sú inžiniermi ekosystému a vytvárajú prostredie, kde iné druhy rady lovia alebo žijú," vysvetľuje Katie Mosherová, ktorá má na starosti projekt obnovy Miliarda ustríc do roku 2035. Ten bol spustený v roku2014, a to nie pre gastronomické účely, ale kvôli obnove životného prostredia.

Tieto ulity zohrávajú významnú regulačnú úlohu: svojim dýchaním filtrujú vodu, umožňujú väčšie prenikanie svetla a rast vodných rastlín. Recyklujú aj živné látky a dusík. A tým, ako vytvárajú husté strapce, slúžia ako prírodná obrana pred eróziou alebo v prípade búrok či hurikánov. "Pokým New York získal prezývku Veľké jablko, bol Veľkou ustricou," zdôrazňuje Mike McCann (52), expert na morskú ekológiu pri ekologickej organizácii The Nature Conservancy, ktorá uskutočňuje  ďalšie projekty obnovy ustricových útesov, hlavne v Hongkongu. "To je príbeh, na ktorý mnoho Newyorčanov pozabudlo a ktorý má tento projekt oživiť," dodáva ekológ. Keď anglický cestovateľ Henry Hudson prichádzal v roku 1609 do prístavu New Yorku, musel preplávať medzi 89.000 hektármi ustricových útesov, ktorými sa živili celé generácie indiánov Lenapov, uvádza Mark Kurlansky vo svojej knihe Veľká ustrica (The Big Oyster) z roku 2006. Holandský osadníci ostatne prezývali Ellis Island a Liberty Island Malý ostrov ustríc a Veľký ostrov ustríc.

Avšak na začiatku 20. storočia mäkkýše kvôli nadmernému rybolovu a znečisteniu vôd obklopujúcich americkú megapolu takmer vymizli. Dlhé desaťročia boli tieto vody príliš toxické na to, aby tu nejaké živočíchy žili. Znečistenie sa postupne znižovalo vďaka zákonu o čistote vody z roku 1972, ktorý zakazoval vypúšťať do prístavu odpad a znečistenú použitú vodu. Dnes začína úsilie, na ktorom sa podieľajú desiatky partnerov, viac ako stovka štátnych škôl a dobrovoľníci, prinášať výsledky. Za štyri roky bolo do vody usadených viac ako 28 miliónov ustríc a zdravie prístavu nikdy nebolo za posledných 150 rokov také dobré. "Keď dávame ustrice na dno, pozorujeme hneď zlepšenie: je tu viac rýb, krabov, langúst a dokonca morských koníkov," hovorí Kate Mosherová.

Obnovované útesy prispievajú aj k rastu ustríc. Stáva sa, že sa tu nájde obrovská ustrica, ako bola tá, ktorá bola v auguste vylovená z rieky Hudson a merala 20 centimetrov. "Nenapadlo ma, že v New Yorku budú ustrice. Negatívny vplyv na životné prostredie na mieste, kde žije na malom priestoru toľko ľudí, je taký strašný, že každá maličkosť, ktorú môžeme k jeho vylepšenie urobiť, je úžasná," hovorí  dobrovoľníčka Emma Lathamová, ktorá nedávno promovala na Princetonskej univerzite v obore ekológia. "Pravdepodobne nebudeme môcť počas svojho života tieto ustrice jesť. Ich funkciou tu je zlepšenie prostredia a zdravie prístavu," vysvetľuje Kate Mosherová.

Čítajte ďalej
VIDEO
Prečítajte si aj
Najčítanejšie