9.10.2018 10:15 | Technika

Facebook uvádza svoj prvý inteligentný prístroj na videohovory

Zdroj: portal.facebook.com
Spoločnosť Facebook uvádza na trh prvé elektronické zariadenie pod vlastnou značkou. Gadget vybavený obrazovkou a kamerou má zjednodušiť videohovory. Podľa analytikov však nie je isté, či ľudia budú ochotní otvoriť svoje domovy kamere prepojenej s internetom, ktorú predáva firma s pochybnými záznamami o ochrane súkromia užívateľov napísala agentúra AP.

Nový prístroj pomenovaný Portal umožní komunikovať viac ako dvom miliardám užívateľom facebooku medzi sebou, bez toho, aby sa musel zaoberať tým, kde sa práve nachádzajú a používali zbytočne veľa ovládacích prvkov. Portal je vybavený kamerou, ktorá využíva umelú inteligenciu k automatickému zaberaniu a zaostrovaniu ľudí, ktorí sa počas hovoru pohybujú. Práve kamera s umelou inteligenciou ale v domácnostiach môže vyvolať ďalšie otázky ohľadom ochrany súkromia.

Najväčšia sociálne sieť uviedla, že nebude ukladať video z Portalu vo svojich dátových centrách. Prístroj umožní užívateľom vypnúť kameru a mikrofón jedným poklepaním a zamknúť ho číselným kódom. Prístroj má aj mechanickú krytku kamery, ktorá má zabrániť nahrávaniu. Bude dostupný v dvoch veľkostiach – menší s uhlopriečkou obrazovky 25,4 cm bude stáť 199 dolárov (cca 174 €), väčší s uhlopriečkou 39,6 cm za 349 dolárov (cca 304 €). Oba modely budú mať reproduktor s pripojením na internet. Prístroj umožní prepojiť aj hovory prostredníctvom aplikácie Facebook Messenger.

Facebook v oblasti ochrany súkromia prežíva ťažký rok. Na jar sa stal terčom kritiky po správe, že analytická spoločnosť Cambridge Analytica neoprávnene získala informácie o desiatkach miliónov užívateľov jeho siete a využila ich okrem  iného pri vývoji softwarových nástrojov pre podporu volebnej kampane Donalda Trumpa. Koncom septembra potom Facebook oznámil, že odhalil bezpečnostnú chybu, ktorá umožnila hackerom prístup k približne 50 miliónom účtov.

Čítajte ďalej
VIDEO
Prečítajte si aj
Najčítanejšie