8.10.2018 16:00 | Sex

Ugandská armáda má vlastnú značku kondómov

Zdroj: pmldaily.com
Hlavným cieľom je znížiť riziko nákazy vírusom HIV a jeho prenosu na manželky vojakov, ktoré ostali doma, informoval spravodajský server BBC.

"Vojak nemôže chrániť svoju vlasť, pokiaľ nezaistí svoju bezpečnosť," citoval server šéfa generálneho štábu ugandskej armády Leopolda Kyandu. Kondómy armáda pomenovala "Ulinzi", čo vo svahilčine znamená ochrana. Distribuujú sa, ako by sa od armády dalo očakávať, v tmavo zelených obaloch. S vírusom HIV v Ugande žije takmer šesť percent dospelých. V uplynulých rokoch sa ale šírenie nákazy podarilo spomaliť.

Kondóm Ulinzi má zabrániť tomu, aby vojaci z misie priniesli domov vírus HIV, uviedla Vastha Kibirigeová z ugandského ministerstva zdravotníctva. "(Vojaci) niekedy idú do vojnových zón, kde sa pre potešenie stretávajú so ženami... Musia chrániť svoje životy a zabrániť tomu, aby doma nakazili svoje manželky," povedala Kibirigeová v reportáži ugandskej televízii NTW. Uganďania pri pohlavnom styku používajú kondómy len o niečo viac ako v polovici prípadov, čo zvyšuje riziko nákazy pohlavne prenosnými chorobami, uvádza agentúra OSN pre boj s AIDS (UNAIDS). Ochorenie AIDS si v Ugande najviac obetí vyžiadalo v roku 1999, kedy s touto diagnózou zomrelo 74.000 ľudí; v roku 2017 v krajine podľa odhadov OSN takto zomrelo 26.000 ľudí.

Čítajte ďalej
VIDEO
Prečítajte si aj
Najčítanejšie