5.10.2018 10:15 | Macho

Aké škody napácha marihuana na mozgu dospievajúcich?

Zdroj: iStockphoto
Veľa ľudí sa domnieva, že marihuana je pre zdravie menej škodlivá ako alkohol. Tento názor prevláda aj u dospievajúcich, ktorí sú často hrdí na to, že sa nedotknú alkoholu, zato pravidelne fajčia konope.

Lenže podľa kanadských vedcov THC poškodzuje mozog dospievajúcich oveľa viac ako etanol. THC spomaľuje vývoj mozgu a poškodzuje centrá v dobe dospievania tak, že tínedžeri pravidelne fajčiaci marihuanu majú trvalé následky. A tieto účinky sú výraznejšie ako v prípade, keď mladý človek konzumuje alkohol. To, že má etanol negatívny vplyv na vývoj zrejúceho mozgu, sa však vie už takmer storočie.

„Odkaz mladým ľuďom, ktorí si želajú uspieť v škole a neskôr v živote, je jasný. Mali by oddialiť začiatok užívania marihuany čo najdlhšie ako to len pôjde. Šestnásťroční, ktorí pravidelne užívajú marihuanu, sú vývojovo tri roky za svojimi vrstovníkmi s ohľadom na schopnosť sústrediť sa a nenechať sa rozptyľovať pri učení,“ tvrdí doktorka Patricia Conrodová z Montrealské univerzity. THC výrazne poškodzuje aj centra kognitívnych funkcii, a hlavne centrum sústredenia a pozornosti. Takže študenti užívajúci drogu majú oveľa horšie výsledky ako ich rovesníci, ktorí nekonzumujú žiadne drogy a alkohol.

Čítajte ďalej
VIDEO
Prečítajte si aj
Najčítanejšie