5.10.2018 16:00 | Sex

Po každej partnerskej hádke by malo nastať objatie, lebo ...

Zdroj: iStockphoto
Hádky sú v niektorých etapách partnerstva nevyhnutné. Ale je potrebné k nim pristupovať vecne a vedieť ich uzavrieť. Na konci každej výmeny názorov by sa partneri mali objať. Ako sa hovorí - do postele by mali ísť vždy ruka v ruke.

Podľa vedcov z Pensylvánie je totiž fyzický kontakt po hádke potrebný pre zachovanie zdravej psychiky. Hádka s milovaným človekom môže vyvolať negatívny stres, ktorý poškodzuje psychiku a telo. Vážny a opakovaný stres tohto druhu môže viesť až k úzkostiam, paranoji, pocitu osamenia, depresiám a psychiatrickým ochoreniam. „Stres môže brániť pred týmito dôsledkami podporou množstva pozitívnych procesov, pretože vysiela signály o tom, že je o druhého postarané, že nie je vylúčený, že je chránený aj napriek konfliktu. Dotyk medzi osobami súvisí s vyšším pocitom bezpečného pripútania, partnerskou podporou, posilnením intimity, vyšším uspokojením so vzťahom a ľahším riešením konfliktov,“ vysvetľuje doktor Michael Murphy z pensylvánskej univerzity Carnegie Mellon.

Jemu sa podarilo preukázať, že partneri, ktorí sa po hádke dokážu objať, trpia oveľa menej negatívnymi zmenami nálad a stresom, aj keď je samotná hádka vážna. „Konflikty nezávisle na iných faktoroch súvisia s negatívnymi účinkami na psychiku nasledujúce dni, ale pokiaľ v rovnaký deň konfliktu človek zažíva objatie od partnera, s ktorým sa hádal, nastane  výrazné oslabenie negatívneho účinku a pozitívnej zmene počas nasledujúcich dní po konflikte,“ tvrdí doktor Murphy.

Čítajte ďalej
VIDEO
Prečítajte si aj
Najčítanejšie