4.10.2018 10:15 | Technika

Stojí to za to? Pri fotení selfie zahynuli už stovky ľudí

Nie, to naozaj nehúkala sova.
Nie, to naozaj nehúkala sova.
Zdroj: iStockphoto
Mať bláznivú či nebezpečne vyzerajúcu fotku na internete je možno pre niekoho lákavé, ale často sa tým nepremysleným nápadom nechá zlákať aj Zubatá.

Pri vyhotovovaní si selfie zahynulo na celom svete v ostatných šiestich rokoch vyše 250 ľudí, z toho najviac v Indii, Rusku, Spojených štátoch a Pakistane. Vyplýva to podľa amerického denníka The Washington Post (WP) z výskumu vedcov z Celoindického inštitútu lekárskych vied v Dillí.  Vedci podľa WP analyzovali články v médiach o tragických nehodách spojených s fotením si autoportrétov v období od októbra 2011 do novembra 2017. Zistili, že najčastejšou príčinou z 259 úmrtí bolo utopenie. Po ňom nasledovali dopravné nehody, napríklad pri fotení s prichádzajúcim vlakom, a pády z výšok. K ďalším príčinám patrili útoky zvierat, postrelenie či zasiahnutie elektrickým prúdom. "Až budete stáť na okraji malebného útesu alebo na vrchole vodopádu, dajte si pozor, až budete fotiť rýchlu selfie. Mohla by to byť posledná vec, ktorú v živote urobíte," komentoval to WP.

Podľa vedúceho štúdie Agama Bansala stojí za podobnými incidentmi často snaha získať čo najlepší záber. Zvlášť znepokojivé podľa neho je, že pri robení si selfie umierajú hlavne mladí ľudia. Osemdesiatpäť percent obetí v sledovanom období tvorili osoby vo veku od 10 do 30 rokov. Skutočný počet úmrtí spojených so selfie môže byť podľa Bansala dokonca vyšší ako spomínaných 259. Rovnako tak tento rok už bolo zaznamenaných niekoľko smrteľných nehôd pri robení si selfie. V máji v Indii si jeden muž chcel odfotiť autoportrét so zraneným medveďom, šelma ho ale roztrhala. Nedávno v Spojených štátoch spadol izraelský turista zo skaly v Yosemitskom národnom parku, keď sa snažil vyfotiť s vodopádom. Riešením by podľa Bansala mohol byť zákaz selfie v rizikových zónach, ako sú napríklad vrcholky hôr alebo striech výškových budov. Také opatrenia už v roku 2016 zaviedla indická Bombaj.

 

 

Čítajte ďalej
VIDEO
Prečítajte si aj
Najčítanejšie