3.10.2018 16:00 | Sex

Ako zvládajú muži rozchody a nefungujúce vzťahy?

Zdroj: iStockphoto
V rozpore so všeobecnou domnienkou zvládajú muži rozchody a nefunkčné vzťahy horšie ako ženy. Vysvetlenie je jednoduché.

Zatiaľ čo ženy majú väčšinou viac intímnych priateľov a dokážu sa zdôverovať kamarátkam a rodine, muži väčšinou s rozchodom či pri nedorozumení strácajú aj svoju jedinú intímne spriaznenú dušu. Platí to minimálne u dnešných mladých ľudí vo veku medzi 18 a 23 rokmi. U tisícovky z nich uskutočnili výskum psychológovia z univerzity Wake Forest v Severnej Karolíne. A výsledky jasne naznačujú, že muži sú zraniteľnejší ako ženy, čo sa týka randenia a vzťahov. Ženy majú totiž intímnu oporu často nielen v partnerovi, ale aj v rodine a priateľoch, pričom muži väčšinou majú v partnerke jedinú spriaznenú osobu. A keď ju stratia, je oslabená ich vlastná identita a vlastná cena. Najhoršie potom znášajú nefunkčný vzťah.

„S prekvapením sme zistili, že mladí muži reagujú oveľa významnejšie na kvalitu prebiehajúceho vzťahu,“ tvrdí profesor psychológie Robin Simon. Ženy silnejšie emotívne vnímajú, či vzťah majú alebo nie, muži naopak, ako kvalitný vzťah je a horšie znášajú jeho koniec. „Ženy vyjadrujú emocionálny stres depresiou, zatiaľ čo muži na neho väčšinou reagujú konzumáciou alkoholu či užívaním drog,“ dodáva Simon.

Čítajte ďalej
VIDEO
Prečítajte si aj
Najčítanejšie