4.10.2018 06:00 | Zaujímavosti

Na život na Marse môžeme zabudnúť

Zdroj: iStockphoto
Rojkovia a vizionári typu Elona Muska by pred unáhlenými vyhláseniami, že budú kolonizovať Mars, mali najprv trochu triezvejšie popremýšľať. Ich tvrdenia sa totiž neopierajú o realistické možnosti ale iba o infantilné predstavy.

Aj keby mali technológie potrebné ku kolonizácii štvrtej planéty Slnečnej sústavy, ľudia tam neprežijú. Okrem toho, že im kozmické žiarenie odrovná mozog, po pár mesiacoch celkom zničí niečo nemenej dôležité – tráviacu sústavu. To sú závery experimentálnych výskumov popredných vedcov z NASA. Tí preukázali, že miera kozmického žiarenia, ktorej by ľudia boli pri ceste na Mars vystavení, by vážne poškodila tráviacu sústavu. Ta riadi nielen metabolické procesy, ale do značnej miery aj psychiku a stojí na nej imunitný systém. Okrem toho, že by žiarenie zničilo mikroflóru a poškodilo bunky sliznice, ľudia by tak trpeli celým spektrom vážnych ochorení, žiarenie by tiež vyvolávalo nádory v žalúdku a črevách.

„Ťažké ionty železa alebo kremíku poškodzujú tkanivo, pretože majú oveľa väčšiu hmotnosť v porovnaní s fotónmi nulovej hmotnosti röntgenového či gama žiarenia, ktoré prenikajú na povrch Zeme… So súčasnou ochranou je ťažké astronautov ochrániť pred negatívnym vplyvom žiarenia ťažkých iontov… Hoci krátke cesty ako na Mesiac ich nemusia vystaviť tak vážnym poškodením, dlhá cesta na Mars a pobyt tam vyvolajú veľmi závažné poškodenia,“ tvrdí Kamal Datta z Georgetownskej univerzity. Vedci z USA a Ruska v roku 2017 zistili, že mozog vo vesmíre niekoľkonásobne rýchlejšie starne. Navyše je takmer isté, že by sa ľudia na Marse nemohli rozmnožovať, pretože odlišná gravitácia a žiarenie poškodzujú pohlavné bunky a hlavne vývoj plodu v maternici.

Čítajte ďalej
VIDEO
Prečítajte si aj
Najčítanejšie