3.10.2018 10:30 | Macho

Mladší vzhľad prináša ľuďom aj nepríjemnosti

A pritom to mám do dôchodku "za pár". :)
A pritom to mám do dôchodku "za pár". :)
Zdroj: iStockphoto
Pokiaľ človek vyzerá mladšie ako je jeho skutočný vek, nie je to vždy ľahké, hlavne v profesionálnom živote. Tí, ktorí sa zdajú byť mladšími o niekoľko rokov, sa často stretávajú so žiarlivosťou a zhovievavosťou.

Keď sa napríklad Daniel (54), pravidelný návštevník posilňovne, zdôveril svojim kolegom v telocvični s tým, koľko má rokov, nečakal také nadšenie. "Vyzeráš o desať rokov mladší!", "Chcel by som v tvojom veku vyzerať ako ty!" či "Nikdy som ťa nepovažoval za starého!" "Možno je to narcizmus, ale bol som šťastný, že uznávajú moje úsilie udržiavať sa vo forme. Tieto komplimenty dokazujú, že som urobil vo svojom živote správne rozhodnutia," hovorí  Daniel, ktorého cituje francúzsky týždenník L´Express.

"Hovorí sa, že osoba, ktorá sa o seba stará, je posadnutá sama sebou. Ľudia si predstavujú, že má prostriedky k tomu, aby si zabezpečila lepšiu lekársku starostlivosť, že nenamáhala svoje telo vyčerpávajúcou fyzickou prácou a nezažila veľa ťažkých životných situácii. Táto fyzická a psychická stránka môže ľudí fascinovať alebo poburovať," uvádza Christian Heslon, ktorý sa zaoberá psychológiou veku na Katolíckej univerzite v Angers. Tí, ktorí vyzerajú mladšie, sa často stáva, že uvádzajú svojich blízkych do rozpakov. "Raz v metre ponúkol mladý muž miesto priateľke môjho veku, ako keby bola veľmi stará. Robila som sa, že som si nič nevšimla. Ešte horšie bolo, keď mňa a moju dvadsaťročnú dcéru považovali za lesbičky, pretože sme sa držali pod ramenami," rozpráva Anne (50). "Koľkokrát som počula, že sme sestry," dodáva jej dcéra Sarah.

Aj dvadsaťroční s mladým výzorom majú problémy. Hovoria o nemiestnych dôvernostiach, otcovskom tóne. Jednoducho ich ľudia neberú vážne. Katia (30) vyzerá skôr na dvadsať rokov. Pred tromi rokmi si išla s receptom vybrať do lekárne antikoncepciu, ktorú jej predpísal jej otec lekár. Lekárnička ju začala poučovať ako učiteľka v škole a opýtala sa, či  otec súhlasí s tým, že berie prášky. Katia jej sucho odpovedala: "Pani, mám 27 rokov, je to moja voľba, nie jeho." Tí, ktorí vyzerajú primlado, sa musia ospravedlňovať, preukazovať sa preukazom totožnosti. Vyzerať staršie naopak znamená byť zrelším, schopnejším a skúsenejším. Tieto vlastnosti obráti navnivoč mladý vzhľad.

Katia sa ako tlačová hovorkyňa stretla nedávno s riaditeľom jedného podniku. "Nepovedal mi ani dobrý deň, iba sa otočil na svoju sekretárku a opýtal sa jej: „To je ona?“ Ako keby som tam vôbec nebola, hovorí. Niekedy je nutné urobiť sa starším. Anne si oblieka tmavé šaty, aby vyzerala serióznejšie. Oblečenie, účes, držanie tela: to všetko môže pomôcť, ale dôležité je pracovať na sebe. "Reakcie druhých sa nedajú ovládať. Naopak je možné naučiť sa prispôsobiť sa sebe samému: akceptovať svoj výzor a nepoprieť to, čo som. Je to náročná a dlhodobá úloha. Dôležité je, že málo záleží na tom, čo ukazuje náš preukaz totožnosti," uzatvára Christian Heslon.

Čítajte ďalej
VIDEO
Prečítajte si aj
Najčítanejšie