6.10.2018 16:00 | Macho

Keď človek stratí vôľu žiť, môže umrieť do troch ...

- ilustračné foto -
- ilustračné foto -
Zdroj: iStockphoto
Strata vôle k životu je skutočne smrteľná. Tvrdia to vedci z Portsmouth, ktorí sa ako prví na svete obšírnejšie zaoberali psychogénnou smrťou. Tá má pritom päť štádií.

Človek, ktorý stratí chuť či vôľu žiť, môže už za tri týždne poslednýkrát vydýchnuť. Úplná apatia k vlastnej existencia a nulová potreba ďalej existovať pôsobia smrteľne. V starobe ju zažívajú väčšinou tí ľudia, ktorí stratia dlhoročného partnera. Psychogénnu smrť ale zažívajú aj ľudia, ktorí sú vystavení hrôzam – v koncentračných táboroch či týraniu teroristami. „Psychogénne úmrtie je skutočné. Nie je to samovražda, nesúvisí s depresiou, ale samotný akt vzdania sa života a úmrtia do niekoľkých dní je skutočnou chorobou, ktorá súvisí väčšinou s ťažkou životnou traumou,“ tvrdí doktor John Leach z Portsmouthskej univerzity. Termín psychogénna smrť použil ako prvý doktor Walter Cannon z Harvardovej univerzity v roku 1942.

Po ťažkej životnej traume človek najprv zažíva stratu všetkých emócii, letargiu a ľahostajnosť a celkom sa do seba ponorí. V ďalšej fáze sa dostavuje hlboká apatia, kedy človek už nedbá na pudy sebazáchovy a ponorí sa do hlbokej demoralizujúcej melanchólie. Treťou fázou je abúlia, úplný nedostatok vôle, kedy jedinec prestáva rozprávať, jesť a umývať sa. Potom prichádza psychická akinéza, kedy človek prestáva vnímať aj extrémnu bolesť. A nasleduje fáza posledná, smrť. Pri snahe zvrátiť psychogénne umioeranie je nutné, aby psychiater či terapeut v postihnutom obnovili zmysel, že svoj život môže riadiť a slobodne o sebe rozhodovať. Výrazne tiež pomáha fyzická aktivita, ktorá obnovuje produkciu dopamínu v utlmených centrách.

Čítajte ďalej
VIDEO
Prečítajte si aj
Najčítanejšie