3.10.2018 14:00 | Military

Čierny jastrab zostrelený: Američania zažili v Somálsku peklo

Zdroj: iStockphoto
Jedným z hlavných symbolov rozpadu štátu a celkovej anarchie v Somálsku po zvrhnutí diktátora Siada Barreho v januári 1991 sa stalo okrem neúspešnej operácie OSN aj zostrelenie dvoch amerických vojenských vrtuľníkov Black Hawk v Mogadišu somálskymi ozbrojencami, pričom zahynulo 18 Američanov.

Vtedy sa jednalo o najčernejší deň americkej armády od vojny vo Vietname, čo tak ostalo až do druhej bitky o irackú Fallúdžu koncom roku 2004. Dva vrtuľníky "Čierny jastrab" boli zostrelené 3.10. 1993, telo jedného z členov posádky povstalci navyše potom zohavili a vláčili mestom. Tento incident bol jedným z impulzov pre rozhodnutia o stiahnutí vojakov USA z mierovej misie OSN, hoci USA najprv svoje jednotky posilnili. Udalosť neskôr inšpirovala amerického režiséra Ridleyho Scotta k nakrúteniu slávneho filmu Čierny jastrab zostrelený.

Americká vojenská prítomnosť v Somálsku skončila v marci 1994. Operácia OSN, ktorá začala v decembri 1992 pod názvom Obnovená nádej a ktorá v máji 1994 zmenila názov na Pokračujúca nádej, ostala v rukách vojakov hlavne z afrických a ázijských krajín. Neúspešná misia OSN v Somálsku skončila evakuáciou posledných členov medzinárodných jednotiek v marci 1995.

Ako sa incident odohral a čo mu predchádzalo? Predohrou zostrelenia helikoptér bolo vystupňovanie  násilia v rozpadnutom a hladomorom sužovanom štáte a následná snaha OSN o mierové riešenie konfliktu). Najradikálnejší bol vodca jednej frakcie Jednotného kongresu Somálska (USC) generál Mohamed Farrah Aidid, ktorý opakované pohrozil OSN krvavou konfrontáciou, pokiaľ sa organizácia pokúsi rozmiestiť mierové jednotky na somálskom území. V decembri 1992 začala medzinárodná operácia OSN Obnovená nádej, ktorej do mája  1993 velili Spojené štáty. Aididovi ozbrojenci ale 5.6.1993 zabili 24 pakistanských vojakov OSN, po čom Rada bezpečnosti OSN vyhlásila Aididovým silám totálnu vojnu. Americké vrtuľníky začali útočiť v Mogadišu na sídla či sklady ozbrojencov a pri útoku 12.7. zahynulo niekoľko desiatok Somálčanov. Rozhnevaný dav následne zabil dvoch európskych novinárov a hnutie generála Aidida potvrdilo, že bude pokračovať v boji až do odchodu posledného vojaka Spojených národov. Americký prezident Bill Clinton potom v auguste 1993 posilnil  americký kontingent v Mogadišu o niekoľko stoviek príslušníkov elitných pozemných kománd Rangers a Delta Force.

Už 25.9. sa ale somálskym povstalcom podarilo v Mogadišu zostreliť prvý americký vrtuľník (zahynuli traja ľudia), hlavná dráma sa ale odohrala v nedeľu 3.10.1993. Americké jednotky zaútočili na budovu blízko hotela Olympic, kde chceli dolapiť niektorých vodcov Aididovho hnutia. To sa ale nepodarilo, Američania sa dostali do pasce a povstalci zostrelili po 16:00 hodine dva vrtuľníky Black Hawk. V následnej bitke, ktorá skončila až 4.10. ráno, zahynulo 18 Američanov a údajne až 1500 Somálčanov. "Bol to zlý sen," napísala o tom vo svojich pamätiach neskoršia americká ministerka zahraničných vecí Madeleine Albrightová.

Pätnásťmesačná americká vojenská prítomnosť potom v Somálsku skončila 25.3. 1994 a misia OSN v marci 1995 (počas misie bolo zabitých 151 príslušníkov medzinárodných jednotiek OSN, z toho 110 pri útokoch). Aidid, neskorší samozvaný prezident Somálska, zomrel v auguste 1996 následkom zranení, ktoré utrpel pri bojoch s inými povstaleckými frakciami. Strach z opakovania neúspechu v Mogadišu mal viesť k tomu, že sa Američania v ďalších rokoch neangažovali s iných konfliktoch, napríklad pri genocíde vo Rwande v roku 1994. Zo Somálska a okolitých štátov navyše pochádzali autori útokov na americké veľvyslanectvá v Keni a Tanzánii v auguste 1998, pri ktorých zahynulo viac ako 220 ľudí.

Čítajte ďalej
VIDEO
Prečítajte si aj
Najčítanejšie