2.10.2018 10:15 | Šport

Nechcete, aby vám ochabli svaly pri zlomenine?

Zdroj: iStockphoto
Kanadskí vedci tvrdia, že pokiaľ má človek zlomeninu končatiny a bojí sa, aby mu neochabli svaly pod sadrou, musí posilňovať tú zdravú zrkadlovo umiestnenú. Takže ak posilňuje ľavačku a má sadru na pravej ruke, svaly sa posilnia aj na pravej a chránia pred atrofiou.

Jonathan Farthing a Justin Andrusko to preukázali v experimentálnej štúdii, pri ktorej niekoľko týždňov pracovali s osobami majúcimi zlomeninu ruky. Jedna časť neposilňovala vôbec, druhá posilňovala iba zdravú končatinu stojacu naproti tej zlomenej. Po odstránení  sadry merali objem a silu svaloviny na zlomenej ruke. „Ako sme očakávali, študenti so zlomeninami, ktorí neposilňovali, prišli pod sadrou o dvadsať percent svojej sily a o tri percentá v objeme svaloviny za štyri týždne. Ale jedinci, ktorí posilňovali zápästie zdravej ruky, neprišli ani o percento svaloviny a ich svaly boli rovnako silné ako pred fraktúrou,“ tvrdia Farthing a Andrusko zo Saskatchewanskej univerzity. Hoci nedokážu autori presne vysvetliť princíp účinku, majú istú teóriu.

Predpokladáme, že by tu mohol fungovať zatiaľ neznámy vzťah medzi zmenami v nervovej sústave a rovnováhou bielkovín vo svalovine,“ uvádzajú. Teda že posilňovaním jednej strany tela je stimulovaný mozog tak, že vytvára rovnováhu aj v postihnutej končatine tým, že v nej vyvoláva mikroskopické kontrakcie svalov.

Čítajte ďalej
VIDEO
Prečítajte si aj
Najčítanejšie