28.9.2018 10:15 | Šport

S čím súvisí vysoké riziko zranenia pri behu?

Zdroj: iStockphoto
Vedci z Manchesteru odhalili jeden zo silných rizikových faktorov, ktorý vedie k zraneniu pri behu. Podľa ich výskumu riziko, že si človek poraní šľachy, natiahne sval či poškodí kĺby dolných končatín súvisí s náklonom panvy počas behu.

Určité držanie tela pritom stresy súvisiace s nárazmi končatiny o zem oslabuje. Vedci zo  Salfordskej univerzity najprv pomocou špeciálnych návlekov a snímačov sledovali trojrozmernou infrakamerou pohybový aparát 72 bežcov. A porovnali ho s pohybom 36  profesionálnych bežcov, ktorí sa pri behu nikdy nezranili. Počítač potom hľadal vzťah medzi rôznymi vlastnosťami oboch skupín a vyšším rizikom zranenia. A jediným vedecky preukázateľným bolo naklonenie panvy pri behu.

Osoby, ktoré nakláňajú panvu pri behu dopredu tak, že sa odchyľuje od zvislej polohy a zviera ostrý uhol so stehennou kostí v bedrovom kĺbe, sa zrania častejšie. Aj osoby, ktoré pri behu nakláňajú panvu v bedrách horizontálne – teda pri behu je jeden bedrový kĺb vyššie ako druhý – sa zrania častejšie. Každý stupeň uhla náklonu od horizontálnej roviny navyše znamená o osemdesiat percent vyššie riziko poranenia svalov, šliach, kĺbov a kostí. „Myslíme si, že toto držanie tela zvyšuje stres v celom pohybovom aparáte, preto dochádza k častejším zraneniam. Je preto dôležité dbať na techniku behu a postoj, aby sa znížilo riziko zranení,“ tvrdí doktor Chris Bramah.

Čítajte ďalej
VIDEO
Prečítajte si aj
Najčítanejšie