29.9.2018 16:00 | Macho

Kto sa cíti mladšie ako v skutočnosti je, tomu telo ...

Zdroj: iStockphoto
Čas neubieha všetkým rovnako. Kto sa cíti mladší ako je jeho skutočný vek, robí dobre. Nejde totiž len o pocit, pretože existuje reálny vzťah medzi tzv. subjektívnym vekom, teda vekom, na aký sa cítime, a dobrým zachovaním mozgových funkcii.

Ten, kto sa cíti byť zdravým, je tiež menej vystavený depresiám. A kto sa cíti byť mladším, je aj v skutočnosti mladší, a kto sa cíti byť starší ako je jeho skutočný vek, je aj starším, píše taliansky denník Corriere della Sera.

Tieto súvislosti boli zistené pri výskume, ktorý vykonal tím pod vedením profesora Seyula Kwaka zo Soulskej národnej univerzity. Výskum potvrdil aj skutočnosť, že každému ubieha čas inak, a že jeho vplyv na organizmus môžu spomaľovať alebo naopak zrýchľovať rôzne faktory. Vedci vyšetrovali 68 osôb vo veku od 59 do 84 rokov magnetickou rezonanciou, aby vyhodnotili objem sivej mozgovej hmoty, ktorá je priamo zodpovedná za funkčný úbytok súvisiaci s vekom. Zároveň zisťovali ich subjektívny vek pomocou špeciálnych dotazníkov, mnemonické schopnosti a celkový zdravotný stav. Ukázalo sa, že kto sa cítil mladší, mal skutočne výkonnejšiu pamäť, bol zdravší a bol menej vystavený depresívnym príznakom. Rozdiel ostával rovnaký, aj keď boli výsledky korigované pokiaľ ide o možné odchýlky v závislosti na rôznych profiloch osobnosti.

Juhokórejskí psychológovia rovnako zvažovali hypotézu, že ten, kto sa cíti byť mladší, má skôr tendenciu viesť aktívny život ako z hľadiska fyzického, tak aj z hľadiska kognitívneho. Tento životný štýl môže zlepšovať stav mozgu a teda viesť k pocitu, že sme mladší ako je náš skutočný vek. "Kto sa cíti byť starší ako je jeho skutočný vek, mal by zvážiť zmenu životného štýlu a svojich každodenných aktivít," domnievajú sa autori výskumu.

Čítajte ďalej
VIDEO
Prečítajte si aj
Najčítanejšie