26.9.2018 10:15 | Zaujímavosti

Každé leto sa švajčiarske kravy vyberajú na vysokohorskú túru

Zdroj: iStockphoto
Asi 270.000 kráv vyrazí začiatkom leta z údolia na horské pastviny, v priemere zdolajú prevýšenie 590 metrov, čo pri ceste plnej serpentín predstavuje trasu dlhú 16 kilometrov. Zdatné alpinistky ale stanú až vo výške 2000 metrov, píše spravodajský server swissinfo.ch. Na začiatku jesene sa potom vracajú späť.

Poľnohospodári majú dobrý dôvod prečo hnať dobytok nahor. Od júna do začiatku septembra vysokohorské pastviny ponúkajú stovky rôznych druhov tráv a bylín, pričom lúky v údolí len niekoľko desiatok. Či to syr vylepší, záleží na chuti konzumenta, ale odborníci dobre vedia, že alpský syr je oveľa bohatší na omega-3 mastné kyseliny, a tie pospievajú zdraviu. Švajčiarske  združenie alpských poľnohospodárov odhaduje, že produkcia alpského syra je ročne asi 4000 ton. Sťahovanie kráv na letný byt podporuje švajčiarska vláda, poľnohospodári dostávajú každé leto na každú kravu podporu asi 400 švajčiarskych frankov (cca 352 €).

Pohľadnice s alpskými pastvinami sa stali neoddeliteľnou súčasťou švajčiarskeho dedičstva. Chov dobytka bol dominantnou formou poľnohospodárstva v Alpách už v 14. storočí. Asi nie je náhodou, že spôsob výroby tvrdého syra, ktorý umožnil jeho prepravu na veľké vzdialenosti, pochádza práve z tohto obdobia. Účelom dotácii je preto túto stáročnú tradíciu  dedinského života zachovať a zabrániť zalesneniu pastvín.

Poľnohospodári doja kravy dvakrát denne, za svitania a podvečer, a väčšinu dňa sa potom venujú výrobe syra. Muži a ženy v priemere pracujú 14 hodín denne, sedem dní v týždni a dostávajú za to iba 70 frankov (cca 62 €) denne. Tretinu priemerného švajčiarskeho platu. Stráviť leto na čerstvom horskom vzduchu v Alpách, dojiť kravy a vyrábať syr je snom mnohých Švajčiarov. Medzi účastníkov pastierskeho rýchlokurzu je možné bežne nájsť lekárov, právnikov a učiteľov. Hneď ako po ťažkom lete v horách zaženú dobytok do údolia, iba málo z nich sa rozhodne si to o rok zopakovať. Kravy na výber nemajú.

Čítajte ďalej
VIDEO
Prečítajte si aj
Najčítanejšie