21.9.2018 16:00 | Sex

Aké sú najčastejšie dôvody nevery?

Zdroj: iStockphoto
Lámete si hlavu nad tým, prečo sú si ľudia vlastne neverní? Profesorka Pepper Schwartzová je jednou z tých, ktorí ponúkajú vysvetlenia opierajúce sa o štúdium ľudskej duše a správanie človeka.

Zoznamky pre neverníkov typu Ashley Madison či Illicit Encounters pravdepodobne vznikajú hlavne kvôli nude a chýbajúcej emocionálnej podpore v trvalom vzťahu. „Nuda je dôvodom hlavne u tých ľudí, ktorí nie sú spokojní so svojim sexuálnym životom vo vzťahu. Sú vo vernom vzťahu už veľmi dlho a túžia po vzrušení a niečom novom,“ vysvetľuje profesorka Schwartzová z Washingtonskej univerzity. Súhlasí s ňou aj psychológ Eric Anderson, ktorý so stránkou Ashley Madison spolupracuje. „Väčšina žien, ktorá prichádza na náš web, sa nechce s manželom rozviesť, iba túži po troche vzrušenia,“ tvrdí Anderson v rozhovore pre britský denník The Mail.

„Väčšina podvádzajúcich nie sú plánovaní neverníci, ale namiesto toho skončia v niečom takmer náhodou. Veda dokazuje, že sa to vyvíja takto: Stretnú sa v zamestnaní, kde sa stále stretávajú. Najprv hovoria sebe aj jeden druhému, že sa priťahujú, ale že to nikdy nevyužijú, pretože sú v manželstve. Druhou chybou ale je, že si v tom manželstve vytvorili emocionálne steny, zatiaľ čo v tomto vzťahu so spolupracovníkom emocionálne okná. A treťou chybou je, že začnú tráviť spolu čas mimo zamestnania, na obede, na večeri, na pracovnom výjazde. Tam väčšinou začne aj fyzická stránka ich vzťahu,“ tvrdí americká psychologička doktorka Duana Welchová, autorka slávnej knihy Love Factually (Láska faktická). Byť šťastným v manželstve neznamená, že je človek ochránený pred neverou. „Naopak. Existujú štúdie, podľa ktorých podvádzajúci muži majú často veľmi spokojné a šťastné manželstvo,“ dodáva Welchová.

Naopak sú to ženy, ktoré nešťastie a emocionálne odpútanie vo vzťahu láka k nevere. Platí totiž, že muži sa častejšie (ale nie bez výnimky!) dopúšťajú nevery kvôli fyzickým aspektom (nuda v sexe apod.), pričom ženy (ale opäť nie bez výnimiek!) väčšinou kvôli nedostatku emócii vo vzťahu (necítia sa byť milované a obdivované). A či sa má o nevere partnerovi povedať? Na tom sa odborníci tiež nezhodnú. Jednoznačný recept neexistuje. Jedna skupina tvrdí, že pravý vzťah musí obsahovať najhlbšiu intimitu, aby mohol byť nazývaný vzťahom a vydržal dlho. Dokonale intímny znamená aj to, že si v ňom partneri majú povedať všetko, pracovať na tom a problém prekonať. Nevera potom môže vzťah prehĺbiť. Lenže keď je vzťah nedostatočne intímny a dvojica si neverí a majú medzi sebou emocionálne steny a ochrany, potom môže priznanie len prehĺbiť nedôveru a dvojicu ešte viac odcudziť.

Čítajte ďalej
VIDEO
Prečítajte si aj
Najčítanejšie