21.9.2018 14:00 | Macho

Súčasným mužom spôsobujú vážne psychické problémy ...

Zdroj: iStockphoto
V novom tisícročí dolieha negatívny vplyv dokonalých tiel v médiach aj na mužov. Zožierajú sa úzkosťou a majú mentálne problémy súvisiace s tým, že ideálom muža je dnes narcistický, materialistický a manipulatívny individualista so svalmi ako z anatomického atlasu.

Anglický filozof a sociológ profesor Peter Lucas sa niekoľko desaťročí zaoberá mediálnymi obrazmi oboch pohlaví a ich vplyvom na jedinca a spoločnosť. Dlhodobo kritizoval objektifikáciu žien, teraz kritizuje fakt, že muži v médiach (reklama, televízia, filmu) sú uniformne dokonalými svalovcami s bezchybnou tvárou. To, že obsah hlavy už je pochybný a veľmi nekvalitný, nevadí. Teda producentom médií, ktorým ide hlavne o sledovanosť, čítanosť a teda zisky.

Tvorcovia relácii vsádzajú na primitívne pudy a sexualitu, ktoré predávajú najviac. Človeka to často ovplyvňuje aj vo chvíli, kedy si myslí, že má všetko pod kontrolou. Tvorcovia  televíznych programov, filmov a časopisov tiež odmietajú kritiku, že nastavujú spoločnosti zrkadlo a že by tak mali všetci vyzerať. Hoci priznávajú, že fyzicky (nie však psychicky) dokonalé ženy a dokonalí muži majú byť akýmsi ideálom, vzorom a inšpiráciou pre ostatných.  „Ale keď sú narcizmus, individualizmus, materializmus a manipulácia prezentované ako prestížny produkt, o ktorý sa treba usilovať, diváci sa veľmi rýchlo pristihnú pri tom, že ho napodobňujú, správanie, ktoré je nezlučiteľné so zdravými medziľudskými vzťahmi a naplňujúcim životom,“ tvrdí profesor Lucas.

Rovnako ako majú dokonalé modelky a herečky zhubný vplyv na psychiku dospievajúcich dievčat, ktoré sa domnievajú, že pre spoločnosť a partnera sú hodnotné iba vtedy, pokiaľ vyzerajú rovnako, majú zhubný vplyv na psychiku mladých mužov práve tak dokonalí svalovci.

VIDEO
Prečítajte si aj
Najčítanejšie