20.9.2018 16:00 | Sex

Prečo ľudia nemajú penisovú kosť?

Ty máš už kompletne vyšúchanú penisovú kosť?
Ty máš už kompletne vyšúchanú penisovú kosť?
Zdroj: iStockphoto
Britskí vedci sa pokúsili zistiť, prečo má väčšia cicavcov v penise kosť, pričom človek nie. Pritom väčšina primátov používa k vystuženiu samčieho pohlavného orgánu kostičku pomenovanú (lat.) baculum.

Dôkladná analýza trojrozmerných modelov tisícov penisových kostí niekoľkých druhov pomohla prísť veci na kĺb. Čím väčšia a pevnejšia kosť, tým dlhšia kopulácia. Ľudská súlož trvá v priemere len niečo vyše päť minút, zatiaľ čo u niektorých cicavcov sú to aj hodiny. Tím doktorky Charlotte A. Brasseyovej testoval modely niekoľkých druhov cicavcov vo virtuálnej kopulácii. Všímal si pritom to, akú záťaž musí penis jednotlivých druhov odolávať kvôli dĺžke kopulácie. „Objavili sme jasný a preukázateľný vzťah, čím dlhšie druh kopuluje, tým robustnejšia je jeho baculum,“ tvrdí doktorka Brasseyová.

Niektoré cicavce s najrobustnejšou penisovou kosťou súložia (či sú spojené pohlavnými orgánmi) až tri hodiny. Podľa autorov kosť pravdepodobne chráni močovú trubicu pred poškodením a zabezpečuje hladký prienik semena do vagíny. Okrem človeka nemajú penisovú kosť napríklad také veľryby, zajace, králiky, hyeny, slony a kone.

Väčšina primátov tiež dlho nesúloží, ale ich penisová kosť je veľmi malá či takmer nepatrná. To nasvedčuje evolučnej teórii, že so skracovaním dĺžky kopulácie dochádza k vymiznutiu kosti. A človek je jedným zo zástupcov, ktorí síce súložia veľmi často, ale samotný pohlavný akt je krátky. Napríklad u psovitých šeliem penisová kosť chráni samčí pohlavný orgán aj  preto, že po kopulácii ostávajú partneri ešte niekoľko minút spojení.

Čítajte ďalej
VIDEO
Prečítajte si aj
Najčítanejšie