19.9.2018 06:00 | Technika

Technews: Náhrada robotmi, megapokuta aj tvrdé postihy

Zdroj: iStockphoto
Bude postupná robotizácia pre pracovné miesta ľudí prínosom či záhubou? Sebareflexia tvorcu Linuxu aj ruská novela zákona ohľadom trestov za falošné správy. A nielen to.

Roboty môžu vytvoriť nové pracovné miesta
Vďaka technologickému pokroku môže vo svete vzniknúť do polovice budúceho desaťročia dvojnásobný počet pracovných miest, ako ich môže kvôli nasadeniu robotov zaniknúť. Podľa štúdie Svetového ekonomického fóra (WEF), môže byť s prispením nových technológií v nastávajúcich desiatich rokoch vytvorených cca 133 miliónov miest, zatiaľ čo 75 miliónov ich môže byť z rovnakého dôvodu zrušených. Predseda ekonomického fóra Klaus Schwab vyhlásil, že prínos pre zamestnanosť prameniaca z technológií nie je hotová vec, a že si vyžiada väčšie investície do vzdelávania, ktoré by ľuďom pomohli prispôsobiť sa na nové podmienky. "Toto je výzva pre vlády, podniky, pedagógov a jednotlivcov, aby využili príležitosť, ktorá nepotrvá večne, k vytvoreniu novej budúcnosti a dobrej práce pre všetkých" píše sa v správe. Správa poukazuje na značné riziká prameniace z pasivity. Riaditelia firiem uvádzali, že dobrú polovicu všetkých existujúcich pracovných úloh, by mohli do roku 2025 vykonávať stroje, čo ohrozuje hlavne kancelárskych pracovníkov. (ČTK)

Vynálezca Linuxu si dáva pauzu
Fínsky vynálezca operačného systému Linux Linus Torvalds (48) sa rozhodol pre prestávku v pracovnom živote. Je známy návalmi hnevu a chce sa sebe pracovať, aby svojim správaním  neodrádzal okolie. Uznal, že keď bol počas vývoja novej verzie Linuxu v pracovných e-mailoch osobný, mohol niektorých spolupracovníkov zraniť, alebo dokonca odradiť od ďalšej práce. Torvalds vytvoril iba malú časť toho, čo dnes užívatelia poznajú pod názvom Linux - odhaduje sa, že z jeho hlavy sú asi dve percentá kódu. Väčšinu napísali programátori z celého sveta, od začiatku je totiž zdrojový kód systému otvorený. Torvalds zdôraznil, že mu jeho výbuchy pripadali pri riešení pracovných problémov na mieste, keď chcel, aby boli nové verzie Linuxu dokončené. Celý život mal problém chápať pocity druhých ľudí. Teraz ale dospel k záveru, že sa v komunite vývojárov Linuxu nazbierala veľká nespokojnosť s jeho správaním. (ČTK)

Google sa spája s automobilovou alianciou
Automobilová aliancia Renault-Nissan-Mitsubishi si vybrala Google zo skupiny Alphabet ako dodávateľa operačného systému pre budúcu generáciu infotainmentu, systému spojenia informácii a zábavy, vo svojich vozoch. Informoval o tom denník The Wall Street Journal. Aliancia, ktorá v roku 2017 na celom svete predala 10,6 milióna automobilov a je svetovou jednotkou, chce nový systém predstaviť v roku 2021. Predstavitelia aliancie uviedli, že mnoho ich zákazníkov sa prikláňa k používaniu aplikácii Googlu radšej ako k aplikáciam z dielne  automobiliek. Popri mapách a aplikácii Googlu ponúkne systém s Androidom aj hlasom aktivovanú asistentku. Vodiči dnes preferujú mobily a automobilový priemysel sa snaží vyvíjať rozhrania, ktoré sú rovnako spoľahlivé a ľahko ovládateľné. Podľa analytikov je však mnoho z týchto systémov príliš zložitých a poruchových. Google sa snaží do automobilového priemyslu preniknúť od roku 2005. Ako prvý integrovala elektronický atlas Google Earth do navigačných systémov spoločnosti Audi. (ČTK)

Apple uhradil írskej vláde daňový nedoplatok
Jedná sa o sporný daňový nedoplatok 13,1 miliardy € plus úroky vo výške 1,2 miliardy €. Peniaze ale ostanú na zvereneckom účte, dokiaľ sa nevyrieši odvolanie proti rozhodnutiu Európskej  komisie, ktorá doplatenie daní nariadila. Tá v roku 2016 dospela k záveru, že Írsko roky poskytovalo Applu neoprávnené daňové výhody, a nariadilo dodatočné uhradenie daní. Apple sa však proti tomuto rozhodnutiu odvolal, rovnako ako Írsko. Podľa írskeho ministerstva financií bude pravdepodobne trvať niekoľko rokov, pokým sa prípad vyrieši, napísala agentúra Reuters. (ČTK)

Nový ruský zákon počíta aj s väzením za "falošné" správy
Ruskí poslanci 18.9.2018 schválili novelu zákona hroziacu až rokom väzenia pre média či osoby, ktoré odmietnu zmazať či dementovať informáciu, označenú súdom za falošnú. K prijatiu zákona je ešte potrebný  súhlas senátorov a podpis prezidenta. Podľa nového znenia článku 315 trestného zákona má páchateľom, odmietajúcim odstrániť či poprieť informácie, označené súdom za falošné, hroziť tresty siahajúce od pokuty vo výške 50.000 rubľov (asi 635 €) až po rok za mrežami. Toto ustanovenie sa má týkať ako fyzických a právnických osôb, tak aj užívateľov sociálnych sietí. Nový zákon si tak napríklad berie na mušku Alexeja Navalného, opozičného predáka a blogera, pokladaného za súčasného hlavného protivníka Kremľa. Navalnyj často publikuje nepríjemné odhalenia o korupcii v najvyšších vládnych kruhoch. Opoziční aktivisti už roky kritizujú snahu Kremľa umlčať sociálne siete, predstavujúce dosiaľ jedno z posledných miest, kde kritici až doteraz nečelia tvrdým postihom úradov, poznamenala agentúra AFP.

Čítajte ďalej
VIDEO
Prečítajte si aj
Najčítanejšie