19.9.2018 14:00 | Military

Izraelský „vojnový voz“: Jeden z najlepšie chránených tankov na svete

Zdroj: iStockphoto
Tank Merkava bol navrhnutý pre maximálne prežitie posádky, ktorá môže z poškodeného či vyradeného unikátne riešeného bojového stroja uniknúť cez dvere v zadnej časti trupu.

Prvý prototyp tanku bol dokončený v roku 1974 a do služby bol  zavedený v apríli 1979. Bol vyvinutý pre drsný terén severnej časti Izraela a Golanské výšiny. Verzia Mk-I mala mnohé detské problémy ako napríklad problematický brzdný systém. Motor a prevodovka sa nachádzajú v prednej časti korby. Miesto vodiča je umiestnené v ľavej časti predku korby, v susediacej pravej časti je motor. Výsledkom tohto netradičného usporiadania bolo skrátenie korby tanku a zosilnenie pasívnej ochrany vodiča. V zadnej časti sa cez dvojkrídlové dvere vstupuje do nákladného priestoru. Ten môže byť využitý k transportu až šesťčlenného výsadku, k preprave ranených alebo k uskladneniu ďalších zásob munície. Je tu umiestená aj 60 litrová nádrž na pitnú vodu. Priestory pre posádku sú klimatizované. Unikátnu konštrukciu Merkavy navrhol tím vedený legendárnym tankovým veliteľom, generálom Talom. Systém pancierovej ochrany bol od začiatku riešený s dôrazom na maximálnu ochranu posádky a zásob munície tanku, a zabraňoval tak vyradeniu stroja z boja po prieraze panciera.

Merkava Mk 4 je zatiaľ posledná generácia, ktorá je vo výzbroji Izraelských obranných síl (IDF) od roku 2004. Poskytuje extra ochranu pre posádku so silnejšími a presnejšími palebnými systémami. Mk.4 sa dá v súčasnosti považovať za jeden z najlepšie chránených tankov na svete, disponujúci mohutnou palebnou silou a vysoko presným systémom riadenia paľby so schopnosťou streľby hlavným kanónom na útočiace vrtuľníky. Tank je vhodný ako pre boj v mestskej zástavbe v súčinnosti s vlastnou pechotou, tak aj pre boj s obrnenou technikou protivníka v krajine. Samotná cena Mk.4 je v porovnaní so zahraničnými konštrukciami tankov podobnej bojovej hmotnosti a palebnej sily významne nižšia. Export samotného tanku podlieha zákazu, je možné k exportovať iba niektoré jeho systémy a jednotlivé komponenty. Jeden z tankov Mk-1 bol darovaný pražskému vojenskému múzeu, ktoré má ako jediné múzeum na svete okrem Izraela pojazdný stroj v Lešanoch (u Týnce nad Sázavou).

Posádka: vodič, veliteľ, strelec, nabíjač
Dĺžka: 7,6 m (s hlavňou kanóna = 9,04 m)
Šírka: 3,72 m
Výška: 2,66 m
Hmotnosť:  63 ton (I a II), 65 ton (III a IV)
Hlavná zbraň: 1 × 105 mm L7 kanón + 50 nábojov (I a II), 1 × 120 mm zbraň s hladkým vŕtaním + 48 nábojov (III a IV)
LAHAT protitanková strela
Sekundárna zbraň: 1 × 7,62 mm guľomet (I-III) a/alebo 1 × 12,7 mm guľomet (IV), 2 × 7,62 mm guľomety,
Motor: naftový motor 900 hp (I, II),  1200 hp (III), 1500 hp (IV)
Rýchlosť:  na ceste 60 km/h,  cez terén =55 km/h
Dojazd: 500 km

Čítajte ďalej
VIDEO
Prečítajte si aj