14.9.2018 16:00 | Sex

Kedy nám ženy najerotickejšie voňajú?

Zdroj: iStockphoto
V dobe moderných technológií, kedy sa spoliehame hlavne na zrak, prichádzajú ženy o možnosť zviesť nápadníka pôsobením na jeho čuch.

Aj keď muži dokážu poznať ovulujúcu ženu (teda počas jej najplodnejšej fázy) aj pohľadom, ďaleko presnejšie informácie o tomto stave menštruačného cyklu rozpoznajú po čuchu. Stačí zlomok sekundy, počas ktorého udrú do nosa potrebné feromóny, a muž okamžite začne byť k dotyčnej veľmi silne priťahovaný.

Ženy majú totiž v čase okolo ovulácie najvyššiu hladinu estradiolu v krvi, tento hormón potom pomáha produkovať látky vylučované pachovými žľazami, ktoré sú pre muža extrémne čuchovo príťažlivé. Ak spomínané látky zasiahnu receptory v nose muža, spustí sa prudká reakcia v mozgu, ktorá vyhodnotí túto informáciu: pozor, v okolí je plodná žena. Teda sexuálne extrémne príťažlivá.

Vedci z Bernu vykonali experimentálny výskum. Niekoľko žien podrobili prísnej diéte tak, aby strava nemohla ovplyvňovať povahu ich telesného pachu. Potom v rôznych fázach menštruačného cyklu odoberali vzorky potu z ich podpazušia. Tieto vzorky na tampónoch následne predkladali skupine mužov, ktorí mali podľa čuchu určovať príťažlivosť. Výsledky jasne naznačujú, že každá zo žien mužom najviac voňala vo chvíli, kedy prechádzala ovuláciou a mala najvyššiu hladinu estradiolu v krvi. A čím viac hormónu ho produkovala, tým viac bola príťažlivejšia.

Vedci pritom už v minulosti preukázali, že zvýšená hladina estradiolu sa prejavuje aj na vizáži tváre ženy, na ich telesných krivkách, zafarbení hlasu a gestikulácii. A to tak, že sú pre muža extrémne príťažlivé. Naopak niekoľko dní po menštruácii sa menia tak, že sú sexuálne veľmi slabo dráždivé.

Čítajte ďalej
VIDEO