14.9.2018 10:30 | Zaujímavosti

Ostrovný raj skúša byť menej prívetivý k turistom. A dôvod?

Zdroj: iStockphoto
Od marca do decembra takmer každý deň vysypú výletné lode na ostrove Santorini tisíce turistov, ktorí tu pumpujú peniaze do miestnej ekonomiky prostredníctvom nákupov jedla, pitia a výletov na severnú časť ostrova, kde sledujú, ak slnko vkĺzne do Egejského mora.

Niektorí miestni úradníci však tvrdia, že už toho videli dosť. "Ostrov je nasýtený," hovorí starosta Nikos Zorzos. "Nezvládneme ďalších turistov." Od začiatku roka 2019 preto ostrov obmedzí počet príjazdov turistov výletnými loďami na 8000 denne, a dúfa, že tak zníži denný príliv turistov, ktorí podľa starostu predstavujú príliš veľkú záťaž pre infraštruktúru a dodávky. Rozhodnutie ale trápi prevádzkovateľa výletných plavieb a majiteľov podnikov.

Ostrov Santorini vznikol po výbuchu sopky v roku 1613 pred našim letopočtom a je jednou z najobľúbenejších turistických destinácii na svete a najobľúbenejší v Grécku. Ročne priláka takmer dva milióny ľudí a približne polovica z nich sú turisti, ktorí prišli loďou a strávili na ostrove v priemere sedem hodín, uvádzajú prevádzkovatelia plavieb a miestni úradníci. V najrušnejších letných dňoch príde na ostrov viac ako 10.000 návštevníkov denne. Davy ľudí si však vyberajú svoju daň, upozorňuje Zorzos. "Mnoho ľudí závisí na výletných plavbách, ale niečo musia obetovať," hovorí. "Elektrická sieť a dodávky vody sú na svojich limitoch. Odpadky sa za päť rokov zdvojnásobili. Pokiaľ nedostaneme davy pod kontrolu, obráti sa to proti nám a zničí nás to." Podľa nového systému, ktorý začne platiť budúci rok, pokiaľ bude chcieť prísť v rovnakej dobe priveľa výletných lodí, budú niektoré lode požiadané, aby priplávali v iný deň. Rozpisy plavieb sú však pripravené dva roky vopred a prevádzkovatelia  nemajú v pláne obmedziť plavby alebo použiť menšie lode, takže je otázkou, ako účinný tento systém bude. Problém zhoršuje aj príjazd takmer 4000 turistov denne z iných častí Grécka, ktorí sem jazdia v rámci výletov na menších gréckych výletných lodiach.

Obrovské lode pre výletné plavby sú príliš veľké a nemôžu zakotviť v malých prístavoch ostrova. Kotvia preto neďaleko prístavu Fira na východnej strane Santorini a ľudia priplávajú do prístavu menšími loďami. Od prístavu sa tvorí fronta k starej lanovke, ktorá je schopná prepraviť do mesta 680 ľudí za hodinu. Alternatívne trasy sú strmé schody, ktoré môžu turisti vyšliapať peši alebo naskočiť na osla, ktorý ich odvezie. Vo Fire potom čakajú autobusy, ktoré vozia návštevníkov po celom ostrove, prevažne do mesta Oiar. Autobusy sa tu zaradia do rady za sebou, ktorá prechádza  úzkou ulicou s jedným jazdným pruhom a dopravná zápcha tu pripomína Manhattan počas špičky. Zväz prevádzkovateľov výletných plavieb CLIA uvádza, že odvetvie uznáva potrebu zabrániť preplneniu, aby sa zachovala príťažlivosť ostrova. Chce tiež rešpektovať limit pre denný príjazdy. Súčasne však dodáva, že Santorini by malo urobiť viac k zlepšeniu turistickej infraštruktúry. "Každý chce do Oiy, ale nie je to chyba odvetvia výletných plavieb, že je tu iba jedna lanovka na tisíce ľudí," upozorňuje zástupkyňa CLIA pre verejné záležitosti vo východnom Stredomorí Maria Deligianniová. Úrad starostu sa bráni, že zvažoval ďalšiu lanovku, náklady sú však vysoké, povolenie musí prísť od centrálnej vlády v Aténach a bude trvať roky, pokým sa podarí dokončiť potrebné štúdie o dopade na životné prostredie.

 

Cestovný ruch sa na celkovom hrubom domácom produkte Grécka podieľa približne pätinou a Santorini úplne premenil. Ostrov v roku 1956 zdevastovalo zemetrasenie, ktoré spôsobilo odchod jeho obyvateľov. Elektrina tu je od roku 1974 a prvé výletné lode sem priplávali v 80. rokoch minulého storočia. Za posledných 15 rokov sa počet obyvateľov na ostrove podľa odhadov viac ako zdvojnásobil na 25.000. Prispôsobil sa tak rastúcemu počtu turistov. Okrem výletných plavieb je Santorini poprednou destináciou pre svadby a medové týždne. Vily a luxusné izby v Oia stoja za noc aj viac ako 8000 USD (cca 7830 €). "Každý turista z výletnej lode denne minie asi 150 eur a závisí na nich vyše 70 percent obyvateľov, od sprievodcov a vodičov autobusov po turistické obchody, reštaurácie a bary," hovorí prezident zväzu maloobchodu na ostrove Nikos Nomikos. "Nechceme už ďalšie limity. Chceme, aby prišlo viac ľudí."

 

Čítajte ďalej
VIDEO