13.9.2018 14:00 | Military

Jedna z najodolnejších pištolí na svete

Zdroj: iStockphoto
Pištoľ Makarova (PM) je štandardnou sovietskou samonabíjacou pištoľou používanou hlavne ako osobná zbraň vojenských dôstojníkov, výzbroj posádok lodí a ponoriek, občas a lietadiel či vrtuľníkov vo väčšine štátov bývalej Varšavskej zmluvy.

Zbraň vznikla v 50. rokoch minulého storočia v ZSSR pravdepodobne podľa plánov konštruktéra N.F. Makarova. Dá sa povedať, že je vylepšenou kópiu nemeckej Walther PP. Vyznačuje sa čistým vzhľadom a dobre sadne do ruky. Spätná ráz je celkom veľký na balistické vlastnosti použitého streliva, pričom v porovnaní s ostatnými zbraňami patrí pri streľbe medzi tie pohodlnejšie. Makarov sa vyrába z veľmi kvalitných materiálov. Tie spolu s konštrukciou dávajú zbrani veľkú odolnosť a spoľahlivosť, tá ale nie je zbytočne ťažká. Poistka je umiestená na ľavej strane púzdra záveru, kohútik má klasický tvar pripomínajúci malé koliesko so zúbkami.

Svojou jednoduchosťou a odolnosťou sa hodí do náročných podmienok. Pištoľ nemá najmenší problém s podávaním nábojov pokrytých pieskom, je schopná strieľať aj po ponorení do blaha či mokrého piesku. Môžeme teda z istotou povedať, že sa jedná o jednu z najodolnejších pištolí na svete.

Makarov PM
Použitie: 50. roky - dodnes
Vojny: Vojna vo Vietname, všetky s účasťou Červenej /Ruské armády od vzniku zbrane
Hmotnosť: 0,73 kg
Celková dĺžka: 160 mm
Dĺžka hlavne: 93 mm
Strelivo: 9 × 18 mm Makarov 9mm
Úsťová rýchlosť: 315 m/s
Maximálny dostrel: na rozmer postavy na max. 150 m
Zásobník:  8 nábojov
Mieridlá: mechanické dvojbodové

Čítajte ďalej
VIDEO
Najčítanejšie