13.9.2018 10:15 | Technika

Apple predstavil nové iPhony a novú verziu hodiniek

Phil Schiller pri prezentácii noviniek 12.9.2018
Phil Schiller pri prezentácii noviniek 12.9.2018
Zdroj: Northfoto.com
Dňa 12.9.2018 predstavil Apple nové telefóny iPhone a hodinky, ktoré vychádzajú z dizajnu súčasných modelov. Je medzi nimi aj najväčší a doteraz najdrahší model iPhonu.

Nové prístroje dostali názov iPhone XS a XR, pričom XS bude mať aj väčšiu verziu XS Max. Na prezentácii to oznámil marketingový riaditeľ Phil Schiller. Cena noviniek bude od 799 dolárov (cca 688 €) za XR po 1099 USD (cca 946 €) za XS Max. Šéf firmy Tim Cook nový prístroj XS označil za najvyspelejší iPhone, aký firma zatiaľ vyrobila.

Telefón iPhone XS má lepšie rozlíšenie obrazu a lepší zvuk ako jeho predchodca iPhone X. Firma pridáva písmenko S k názvu prístroja, pokiaľ necháva vonkajšiu podobu rovnakú, upozornila agentúra Reuters. A minuloročný iPhone X, ktorý sa však vyslovuje ako desať, prešiel veľkou zmenou. Prístroj XS je vodeodolný a bude mať displej OLED, ktorý využíva technológiu organických elektroluminiscenčných diód. Uhlopriečka prístroja je 14,7 cm. Väčšia verzia XS Max má uhlopriečku 16,5 centimetra. Väčším displejom vychádza Apple v ústrety potrebám zákazníkov, ktorí stále častejšie používajú mobily k sledovaniu a nahrávaniu videa a foteniu. Vďaka novému procesoru má nový prístroj lepší výkon, kapacita pamäte dosahuje až 512 GB. Aplikácie sa majú otvárať až o 30 percent rýchlejšie. Aj batéria má dlhšiu životnosť. XS Max má dokonca zatiaľ najväčšiu batériu použitú pri telefóne Apple a mala by mať o hodinu a pol dlhšiu výdrž. Oba prístroje budú na dve SIM karty. Prístroj XR bude z lacnejšieho materiálu. Displej bude z tekutých kryštálov (LCD) a obal namiesto nerezovej ocele z hliníka. Bude dostupný v niekoľkých farbách (červený, žltý či modrý). Uhlopriečka displeja bude 15,5 cm a kapacita pamäte od 64 do 256 GB.

Apple svojimi výrobkami potvrdil očakávanie analytikov, že v ponuke urobí iba malú zmenu. Najhodnotnejšia technologická firma na svete chce, aby užívatelia menili svoje prístroje za novšie a drahšie, pretože je to pre ňu spôsob, ako si zvýšiť príjmy v dobe, kedy sa globálny dopyt  po inteligentných telefónoch stabilizoval.

Výraznej zmeny sa dočkali hodinky Apple Watch Series 4. Má sa jednať o najväčšiu zmenu podoby od ich uvedenia na trh v roku 2014. Displej je o 30 percent väčší ako u predchádzajúcej verzie a hodinky sú tenšie. Ich súčasťou je okrem iného elektrokardiogram pre monitorovanie činnosti srdca, poznamenal server CNBC. Budú tiež schopné automaticky zavolať na tiesňovú linku, pokiaľ zistia, že ich užívateľ spadol a do minúty nezareaguje.

Čítajte ďalej
VIDEO
Prečítajte si aj
Najčítanejšie