12.9.2018 10:00 | Šport

Videli ste divoký ázijský nohejbal? Možno to bol Sepak Takraw

Zdroj: iStockphoto
Sepak takraw je loptová hra pochádzajúca z juhovýchodnej Ázie. Pripomína nohejbal, ale hrá sa s prútenou loptou cez vyššiu sieť. Na Malajskom polostrove sa hrala približne už v 9. storočí. Nepoznáte ju? Žiadny problém.

Bola to súčasť vojenskej prípravy obľúbená medzi aristokratmi. Kronika Sejalah Melayu z 15. storočia uvádza príbeh korunného princa, ktorý prišiel o následníctvo za trest po tom, čo zabil istého šľachtica kvôli sporu pri hre. Vtedy sa hralo v kruhu a cieľom bolo udržať loptu čo najdlhšie vo vzduchu. Moderné pravidlá inšpirované volejbalom vznikli po 2. svetovej vojne a bola založená ISTAF (International Sepak Takraw Federation). V roku 1985 bol založený svetový šampionát (pomenovaný Kráľov pohár na počesť thajského panovníka), a od roku 1990 bol tento šport zaradený na program Ázijských hier. Tradičnými veľmocami sú Thajsko, Malajzia, Barma, Indonézia a Vietnam. V súčasnosti si sepak takraw získava vyznávačov aj v ďalších krajinách, ako je Japonsko, Francúzsko, USA, Brazília či Austrália.

Názov hry pochádza z malajského slova sepak znamenajúceho "kopať" a thajského takraw (vyslovuje sa "takró") znamenajúceho "lopta". Pomenovanie hry je tak výsledkom kompromisu medzi dvomi hlavnými rivalmi v tomto športe. Sepak takraw sa hrá na badmintonovom kurte s rozmermi 13,5x6 metrov. Keď sa hrá v hale, musí byť strop minimálne 8 metrov vysoký. V strede je natiahnutá sieť, ktorej horný okraj je vo výške 152 cm. Lopta je upletená z ratanu (ktorý v súčasnosti často nahrádza bužírka), má obvod 43-45 cm a váži maximálne 180 gramov. Na každé strane nastupujú traja hráči; jeden (označovaný ako takong) je tradične vzadu a dvaja sú pri sieti. Ich cieľom je, aby sa lopta dotkla zeme na súperovej polovici kurtu. Loptu môžu zasiahnuť iba nohami, trupom či hlavou. Ľahká lopta a vysoká sieť núti hráčov robiť saltá a ďalšie akrobatické zákroky, ktoré sú pre divákov veľmi atraktívne. Zápas sa hrá na dva víťazné sety do 21 bodov, set musí skončiť dvojbodovým rozdielom. Existuje aj ženská verzia hry, pri ktorej sa používa ľahšia lopta a sieť je vo výške 142 cm.

 

VIDEO
Prečítajte si aj
Najčítanejšie