11.9.2018 06:00 | Macho

Čo nám spôsobuje chemickú nerovnováhu v mozgu?

Zdroj: iStockphoto
Mozog je veľmi zložitý orgán, ktorý riadi spoluprácu mnohých systémov v tele. Evolučne sa vyvíjal pod neustálou stimuláciou pohybom, zmyslovými podnetmi a mentálnou činnosťou zároveň. Moderná spoločnosť ale často tieto vstupy oddeľuje a vyvíja extrémny tlak iba na jedinú stránku.

Napríklad zamestnanie za stolom pred počítačom extrémne prepína mentálne funkcie bez fyzickej stimulácie. Výsledkom je nerovnováha v mozgu a psychické vyčerpanie Zatiaľ čo fyzické vyčerpanie po práci (napr. na záhrade) telo príjemne nastaví do spánkového módu, extrémna psychická únava po práci s počítačom urobí pravý opak. Človek je preťažený a nemôže zaspať. A to preto, že dochádza k chemickej nerovnováhe v mozgu, ktorý si s tým nedokáže poradiť. Nevie totiž, čo sa deje.

„To je preto, že nepoužívame myseľ a telo tak, ako sme sa milióny rokov vyvíjali. Vyvinuli sme sa k tomu, aby sme prejavovali rovnováhu a spoluprácu mozgov a tiel. Pri práci za stolom len sedíme a používame iba mozog. To vytvára chemickú nerovnováhu, ktorá nás robí menej efektívnymi pri spracovaní energie a extrémne nás vyčerpáva a unavuje,“ tvrdí doktor Daniel Lieberman z univerzity Georga Washingtona. Rovnako tak je podľa neho škodlivý nadmerný multitasking. „Výskumy dokazujú, že ľudský mozog sa nevyvinul k tomu, aby zvládal niekoľko činností naraz,“ tvrdí doktor Lieberman. Zatiaľ čo pár minút multitaskingu denne môže prospievať rozvoju kognitívnych funkcii, ale pokiaľ je na ňom založený celý pracovný deň je extrémne vyčerpávajúci a prispieva k syndrómu vyhorenia.

Čítajte ďalej
VIDEO