10.9.2018 17:30 | Zaujímavosti

Na Kube siaha používanie kondómov ďaleko za hranice sexu

Zdroj: iStockphoto
Latexové kondómy sa stali základným viacúčelovým nástrojom na komunistickom ostrove, kde nedostatok základného tovaru donútil miestnych obyvateľov stať sa majstrami v improvizácii, píše agentúra Reuters.

Desiatky rokov amerických sankcii a nefunkčná centralizovaná ekonomika sovietskeho štýlu znamenajú, že uličky kubánskych obchodov sú často pusté a prázdne. A keď je k dispozícii niečo z dovozu, predáva sa to s výraznou prirážkou alebo na čiernom trhu, čo môže byť pre ľudí s priemernou štátnou mzdou 30 dolárov (cca 26 €) mesačne príliš drahé.

Ale kondómov, ako domácej výroby tak dovážaných z Ázie, je v ponuke relatívne dostatok. Čiastočne vďaka tomu, že sa táto karibská krajina zameriava na sexuálne zdravie. Vládne dotácie potom znamenajú, že kondómy sú lacné. Balenie troch kondómov stojí iba jedno kubánske peso (cca 0,00032 €). Sú silné a pružné, čo  poskytuje možnosť širokému priemyslovému, ale aj rekreačnému využitiu okrem primárnej antikoncepcie a ochrany pred sexuálne prenosnými ochoreniami, hovoria Kubánci.

"Nemôžem si dovoliť nechať klientov nahnevaných, takže keď nemôžeme niečo urobiť, pretože nemáme dostatok pomôcok, hľadáme miesto toho alternatívy," hovorí stylistka havanského kaderníctva Sandra Hernándezová. Tá kondómy používa ako gumičku do vlasov. Na koncertoch a oslavách detských narodenín sa kondómy nafúknu a vo vzduchu sa potom vznášajú balóniky s belavým nádychom. Pozdĺž pobrežia sa na mori vznášajú plaváky vyrobené z niekoľkých spojených nafúknutých kondómov s návnadou na háčiku. To umožňuje rybárom, ktorých prísne kontroly úradov na lodiach kvôli obavám z nelegálnej migrácie prakticky uväznili pri pobreží Kuby, poslať svoje háčiky ďalej od brehu. "Cieľom je chytiť väčšiu rybu," hovorí rybár Ángel Luis Nuňez.

Asi najosobitejším spôsobom používa kondómy Orestes Estévez. Vo svojom provizórnom vinárstve v havanskom dome zakrýva kondómami fľaše s hroznovou šťavou. Guma sa nafukuje a vzpriamuje spolu s tým, ako sa pri kvasení uvoľňujú plyny. Ak praskne, proces je u konca. Estévez potom predáva víno vo svojej garáži. "Skutočne to zvyšuje percento alkoholu a zlepšuje aj proces kvasenia," hovorí domáci vinár.

Čítajte ďalej
VIDEO
Prečítajte si aj
Najčítanejšie