10.9.2018 15:27 | Sex

Nádor na penise? V horšom štádiu vyzerá ako karfiol! Takto sa vyšetríte

Rakovina semenníkov? Na operačnú sálu idú pacienti takmer okamžite.
Rakovina semenníkov? Na operačnú sálu idú pacienti takmer okamžite.
Zdroj: Pixabay
Nález v semenníku je tvrdý ako kosť. Ako si doma skontrolujete intímne partie a čo sa deje v urologickej ambulancii? Pozrite si video.

Aj vy si radšej, ako by ste navštívili špecializovanú ambulanciu, liečite svoje problémy masťami z lekárne? Rakovina prostaty je najčastejším onkologickým ochorením mužov v Európe. Kým s touto chorobou môže pacient prežiť celé roky bez toho, aby o nej vedel, nález na semenníku vyžaduje operáciu doslova okamžite. A čo váš najväčší poklad? Tam záleží, v akom štádiu sa ochorenie zachytí. Brúsia sa ale skalpely!

Urologička MUDr. Nikoleta Lédererová na portáli www.preventivne.sk, ktorý prináša Všeobecná zdravotná poisťovňa,  vysvetľuje, ako sa môžete prehmatať sami, čo patrí do rúk odborníčky a či vám môže pomôcť aj partnerka. „Nie je to nič strašné, robíme to citlivo,“ odkazuje lekárka.

Muži sa na preventívky nehrnú. Podľa štatistík Všeobecnej zdravotnej poisťovne preventívnu prehliadku v urologickej ambulancii absolvujú len štyri percentá mužov ročne. Niektorým prekáža, že by im mal ich výbavu v nohaviciach prehmatať iný muž, ďalší sa zas hanbia žien lekárok. Čo sa ale v ambulancii vlastne deje? „Každý si prečíta na internete niečo o per rectum vyšetrení, teda vyšetrení prostaty cez konečník, a už sa bojí. Alebo sa samoliečia. To je ďalšia vec,“ vraví MUDr. Lédererová, ktorej prešlo rukami množstvo pacientov. Na portáli www.preventivne.sk sa dozviete, ako dlho prehliadka trvá, prečo je dôležitá a čo presne lekár robí s predkožkou počas vyšetrenia penisu.

 

Obavy z návštevy urologickej ambulancie mnohokrát mužov nútia zatvárať oči pred vážnymi problémami. Radšej si máčajú postihnuté miesta v repíku. „Niekedy by ste sa čudovali. Mala som prípad, kedy som sama ostala veľmi prekvapená. A ten človek nikomu nič nepovedal. Nádor na penise je zväčša ako vriedok, nehojace sa miesto, mokvajúca belavá ranka. V horšom štádiu to vyzerá doslova ako karfiol.“

A čo semenníky? Ako vraví lekárka, sú dobre a voľne prístupné. Nestačí si ich ale len občas poškrabkať. Venujte im minútku pozornosti aspoň v sprche. Umývate si ich predsa každý deň. Naučte seba alebo svoju partnerku, ako ich prehmatať podľa tohto praktického videa:

Myslíte si, že keď vám priateľka môže preskúmať intímnu zónu zvonka, dalo by sa to aj z opačnej strany? „Na vysokej škole sme na to mali maketu,“ naznačuje lekárka. Ako presne prebieha vyšetrenie prostaty cez análny otvor sa dočítate, a uvidíte to aj vo videu

Čítajte ďalej
VIDEO