8.9.2018 16:00 | Macho

Legenda Burt Reynolds: Ženy mu padali k nohám, muži na päsť

Zdroj: northfoto.com
Americký herec Burt Reynolds patril v 70. rokoch 20. storočia k najžiadanejším filmovým drsniakom Hollywoodu a býval prototypom filmového fešáka, ktorý nikdy nešiel pre ranu ďaleko.

Herec s elegantnými fúzami, pred ktorým padali na kolená davy fanúšičiek, tiež v mnohých akčných filmoch a komédiach využíval svoje kaskadérske umenie a fyzickú kondíciu. Neskôr  sa sústredil aj na televíznu tvorbu a tiež moderoval.

Burton Leon Reynolds sa narodil 11.2.1936 v Lansinge v Michigane, takmer celý život ale tvrdil, že to bolo vo Waycrosse v Georgii. Vyrastal na Floride v Palm Beach, kde bol jeho otec šerifom. Ako talentovaný hráč amerického futbalu dostal Burt športové štipendium na Floridskej štátnej univerzite, kariéru v profesionálnom tíme Baltimore Colts mu však prekazilo zranenie pri autonehode. "Čo je v univerzitnom mestečku najďalej od futbalových šatní? Dramatické oddelenie. Tak tam som si to namieril," vysvetľoval s úsmevom Reynolds svoju cestu k herectvu. Už počas štúdia prvýkrát ukázal, že v ňom drieme aj herecký talent - dokonca získal floridskú divadelnú cenu.

V New Yorku študoval v Hyde Park Playhouse, živil sa umývaním riadu a ako vyhadzovač. Nakoniec si ale zahral aj na Broadwayi a v rovnakej dobre dostal mladík s dávkou čerokézskej a talianskej krvi v žilách príležitosť aj v televíznych seriáloch a nakoniec sa uplatnil aj na striebornom plátne. Cez kaskadérske scény sa neskôr dostal aj k menším úlohám. Indiánski miešanci, banditi a dobrodruhovia všetkého druhu - to bol Reynoldsov  parket v 60. rokoch. Asi najviac v tomto období zažiaril po boku Raquel Welchovej vo westerne 100 pušiek z 1969.

Hviezdne desaťročie pre neho začalo v roku 1972  psychothrillerom Vyslobodenie. Nasledovala dlhá rada kasových trhákov, ktoré Burtovi vyniesli postavenie jedného z najlepšie platených hercov svojej doby. Patrí k nim napríklad Najťažší yard (1974), séria Policajt a Bandita alebo Tajný pretek (1981) a Veľký pretek 2 (1984). V roku 1976 "pocítil neovládateľnú potrebu postaviť sa za kameru" a nakrútil dobrodružný príbeh Gator. Asi najznámejším Reynoldsovým režijným počinom je policajná dráma Sharkyho mašina (1981), v ktorej sa sám obsadil aj do hlavnej úlohy.

V polovici 80. rokov ale prišiel ústup zo slávy a problémy – či už s fámou o údajnom ochorení AIDS, závislosťou na liekoch (následkom zranení pri nakrúcaní) alebo s peniazmi. Reynolds síce zarobil desiatky miliónov dolárov, jeho náročný životný štýl, zlé investície a neľahký rozvod ho ale v polovici 90. rokov dohnali k bankrotu. K podarenejším filmom tejto etapy života patrila napríklad komédia Trestná lavica (2005) s Adamom Sandlerom v hlavnej úlohe – čo bol ale iba remake úspešného filmu Najťažší yard z roku 1974, kde si titulnú úlohu  zahral práve Reynolds. Za úlohu v seriáli Mestečko Evening Shade dostal v roku 1991 cenu Emmy.

 

 

Svoj tieň prekročil až vďaka snímke Hriešne noci, za ktorý si vyslúžil oscarovú nomináciu. Úloha vo filme ukazujúcemu zákulisie pornopriemyslu 70. rokov síce v roku 1997 vyniesla Burtu Reynoldsovi "iba" Zlatý glóbus, média ale nadšene písali o hereckom návrate. "To nie je žiadny comeback, ja som predsa nikdy neodišiel," okomentoval to herec. Reynold, ktorý hral aj v mnohých televíznych seriáloch, napísal autobiografickú knihu My Life, ktorá kvôli svojmu humanitnému poňatiu  dostala prestížnu cenu Children at Heart Award. V rokoch  1963-1966 bol ženatý s britskou komediálnou herečkou Judy Carneovou, v rokoch  1988-1993 bola jeho manželkou herečka Loni Andersonová. Burt Reynolds (†82) zomrel 6.9.2018 v nemocnici na Floride na infarkt.

Čítajte ďalej
VIDEO