7.9.2018 16:00 | Sex

Na on-off vzťahy pozor: Oplatí sa opäť stúpiť do "tej istej rieky"?

Aspoň že nám to klape v sexe.
Aspoň že nám to klape v sexe.
Zdroj: iStockphoto
Takzvané on-off vzťahy, kedy sa partneri opakovane rozchádzajú a vracajú k sebe, neprospievajú psychike. Podľa psychológov z Missouri totiž výrazne zvyšujú riziko depresie a úzkosti. Bohužiaľ v modernej spoločnosti sú vzťahy založené na opakovanom rozchode a návrate k jednému partnerovi pomerne bežné.

Podľa psychológov z Missourisskej univerzity v Columbii zažilo taký on-off vzťah až 60  percent dospelých. „V porovnaní so stabilnými vzťahmi on-off vzťahy oveľa viac súvisia so zneužívaním, neschopnosťou sa oddať vzťahu a horšou komunikáciou. A tento typ vzťahu tiež súvisí s vyšším psychickým stresom vedúcim k depresiám a úzkostiam,“ tvrdia autori štúdie. Také vzťahy udržiava pár, v ktorom sa jeden z partnerov nechce zaviazať. Ten druhý tak dúfa, že sa situácia zmení, preto dáva menej oddanému náprotivku druhú či viac šancí. Väčšinou to ale nemá zmysel. Pokiaľ totiž človek nie je schopný záväzku, väčšinou sa nezmení. „Pokiaľ zvažujete možnosť vrátiť sa do vzťahu, ktorý skončil, je nutné, aby ste si pripomenuli dôvody, prečo ste sa rozišli. Pred obnovením vzťahu musí prebehnúť veľmi jasný rozhovor s bývalým partnerom o tom, čo bolo zlé, aby ste mohli zvážiť, či sa tieto problémy nemôžu opäť vyskytnúť a opäť vzťah rozložiť,“ tvrdí docent Kale Monk.

„Rozchody môžu byť spôsobené neustálymi hádkami alebo neverou, ale obe strany sú svojim spôsobom stále priťahované jedna k druhej,“ uviedol psychológ James Preece, ktorý ale nebol autorom výskumu, v rozhovore pre denník The Independent. Podobné vzťahy vážne škodia psychike a celkovému zdraviu. „A vaše zdravie je dôležitejšie ako trávenie času s niekým, s kým ste nešťastní,“ dodáva Preece. Psychologička Dr. Madeleine Masonová Roantreeová si myslí, že on-off vzťahy vznikajú aj vtedy, keď sa partneri k sebe nehodia svojimi názormi, povahou a založením, ale sú k sebe veľmi silne priťahovaní sexuálne. „To potom vedie k deštruktívnej dynamike odpudzovania a priťahovania zároveň. Je to typické pre emočne a fyzicky násilné vzťahy. Vyzerá to potom tak, že tí dvaja nedokážu žiť bez seba, ale keď sú spolu, pôsobia na seba zhubne,“ zdôverila sa denníku The Independent.

Čítajte ďalej
VIDEO
Prečítajte si aj
Najčítanejšie