7.9.2018 06:00 | Zaujímavosti

V Nórsku vzniká najvyššia drevená budova sveta

Zdroj: Facebook / Mjøstårnet
Po dokončení bude mať výšku 84,5 metra, a prekoná tak doterajšieho dreveného rekordmana, ktorým je dom pomenovaný Strom, ktorý sa tiež nachádza na nórskom území.

Najvyššia drevostavba sveta vzniká asi 100 kilometrov severne od nórskej metropole Osla, a má názov Mjøs podľa rozľahlého jazera Mjøsa, na ktorého brehu stojí. Osemnásť poschodová budova má po svojom otvorení, ktoré je plánované na marec 2019, zahŕňať  okrem bytov aj krytý bazén, hotel, kancelárie či reštauráciu.

Podnikateľ Arthur Buchardt, ktorý za projektom stojí, uviedol, že ho inšpirovala parížska dohoda o ochrane podnebia. Výstavba drevených stavieb je všeobecne považovaná za ekologickejšiu, pretože tieto stavby zanechávajú v porovnaní s tradičnou murovanou  výstavbou menšiu stopu v podobe emisii oxidu uhličitého. Buchardt tiež zdôraznil, že podobné drevené budovy nemôžu ľahko podľahnúť požiaru, ako sa časť verejnosti obáva. Zabezpečuje to podľa neho mohutnosť trámov a ohňovzdorný náter.

Pôvodne mala byť stavba vysoká 81 metrov, nakoniec jej ale ešte ďalších 3,5 metra pridala pergola umiestená na streche, uviedla agentúra AFP. Posledný trám vyzdvihol žeriav na stavbu tento týždeň. Práve vďaka spomínanej pergole tak Mjös tesne predbehne ďalšiu výškovú budovu HoHo, ktorá vzniká vo Viedni (bude merať 84 metrov). Zatiaľ čo ale Nóri stavajú výhradne z dreva, rakúska stavba kombinuje drevo (76 percent) s ďalšími materiálmi. Doterajším rekordmanom je 14 poschodová drevená stavba Strom (Treet), v druhom najväčšom  nórskom meste Bergen, ktorá má 49 metrov.

Čítajte ďalej
VIDEO
Prečítajte si aj
Najčítanejšie