6.9.2018 10:20 | Šport

Viac ako 1,4 miliardy ľudí trpí ochoreniami z nedostatku pohybu

Zdroj: iStockphoto
Svetová zdravotnícka organizácia tvrdí, že nedostatok pohybu je novou epidémiou súčasnej civilizácie. Pätina celkovej populácie ľudí na planéte totiž necvičí a nešportuje dosť na to, aby ich telo zdravo fungovalo.

Následkom toho potom čelia alebo budú odolávať vážnym chorobám. A to znižuje ako kvalitu ich života, tak kvalitu spoločnosti a výrazne zaťažuje štátne a individuálne rozpočty výdajmi na zdravotnú starostlivosť. Následkom nedostatočného pohybu sa u človeka rozvíjajú najčastejšie choroby srdca a ciev, cukrovka typu 2, demencia a niektoré typy rakoviny.

„Na rozdiel od iných globálnych rizík pre zdravie nedostatok fyzickej aktivity neklesá, viac ako štvrtina všetkých dospelých nemá dostatok pohybu pre dobré zdravie,“ tvrdí doktorka Regina Gutholdová zo švajčiarskej pobočky Svetovej zdravotníckej organizácie. Každá tretia žena a takmer každý štvrtý muž na svete nemajú ani striedmu mieru pohybu – 150 minút cvičenia miernej intenzity či 75 minút cvičenia vysokej intenzity. Najhoršie sú na tom Kuvajt, Americká Samoa, pacifické teritória prislúchajúce USA, Saudská Arábia a Irak.

Čítajte ďalej
VIDEO
Prečítajte si aj
Najčítanejšie