6.9.2018 16:00 | Sex

Ľudia sa snažia predchádzať nevere partnera častejším sexom, ale ...

Tak ja ti už teda konečne dám.
Tak ja ti už teda konečne dám.
Zdroj: iStockphoto
Človek nie je bohužiaľ monogamný druh. Bohužiaľ preto, že monogamné vzťahy sú dokonalým vynálezom pre funkčnú spoločnosť. Ale ľudia sa podvádzajú, pretože ich k tomu núti ich evolúciou vyšľachtená biologická podstata.

Lenže človek má na rozdiel od iných cicavcov aj vedomie a vôľu, takže môže bojovať s nutkaniami podvádzať partnera. Metód je pritom niekoľko. Tou najčastejšou sa ľudia snažia  zvýšiť frekvenciu pohlavných stykov so stálym partnerom. Bohužiaľ podľa autorov výskumu nie je žiadna z metód skutočne účinná. Inými slovami, aj keď sa ľudia snažia nevere odolať, nie sú úspešnejší ako ľudia, ktorí sa ani nesnažia.

Ľudia, ktorých zvádza túžba zahnúť partnerovi, volia tri rôzne stratégie. Prvá z nich je snaha o zlepšenie vzťahu. Tam patrí práve taktika zvýšenia frekvencie pohlavných stykov, zlepšenie svojho zovňajšku, zvýšenie telesnej kondície, pozvanie partnera na večeru či obdarovanie ho  darčekmi.  Druhou metódou je proaktívne vyhýbanie sa tomu, kto človeka zvádza. A to ako vyhýbaním sa konverzácie s ním, tak priamo vyhýbaním sa akémukoľvek kontaktu. Treťou metódou, ktorá je zo všetkých popísaných aspoň trochu účinná, je degradovanie vytúženého objektu. Teda snaha zhnusiť si ho. Človek si vyložene predstavuje dotyčnú osobu v tom najhoršom svetle a snaží sa na nej hľadať chyby.

„Bohužiaľ to platí pre všetkých, žiadna z metód boja s pokušením nie je veľmi výrazne účinná. Iba jedinci snažiaci sa o degradáciu pokušiteľa uvádzali zníženie miery flirtovania s ním. Ale žiadna z týchto stratégií nemala vplyv na mieru citovej nevery, sexuálnej nevery a prežitie súčasného partnerského vzťahu,“ tvrdia autori z University of New Brunswick.

Čítajte ďalej
VIDEO
Prečítajte si aj
Najčítanejšie