3.9.2018 10:20 | Macho

Čo sa stane, keď ráno vykročíme zlou nohou?

No to bude deň!
No to bude deň!
Zdroj: iStockphoto
Skutočne nám to zničí celý deň? Keď si myslíme, že nás čaká ťažký a stresujúci deň, znižuje to naše kognitívne schopnosti a potom naozaj všetko nestojí za nič. Lepšie je začínať deň s optimizmom, píše taliansky denník Corriere della Sera.

Keď sa sťažujeme na to, že sme vstali z postele zlou nohu a necítime sa vo svojej koži už od ôsmej ráno, máme dôvody k obavám, aký bude celý deň. Ranná nepríjemnosť je akýmsi proroctvom, ktoré sa naplňuje: myslíme si, že deň nebude stáť za nič, a tak sa aj stane, pretože mozog v dôsledku toho skutočne zle funguje. A v nasledujúcich hodinách je pre nás všetko zložitejšie. K týmto záverom dospeli vedci z Pensylvánskej štátnej univerzity, ktorí vo svojej štúdii sledovali 240 dobrovoľníkov. Tí dva týždne odpovedali na otázky, ktoré dostávali pomocou inteligentného telefónu. Jedna otázka prichádzala ráno a sledované osoby mali odpovedať, či si myslia, že nadchádzajúci deň bude ťažký a stresujúci. Neskôr dostali ďalšie otázky týkajúce sa skutočnej úrovne stresu v nasledujúcich hodinách. Okrem toho boli päťkrát denne testovaní, ako funguje ich pracovná pamäť, teda taká, ktorá nám umožňuje využívať užitočné informácie pre úlohy, ktoré postupne plníme.

"Používanie smartfónu nám umožnilo vyhodnocovať to, čo sa deje, s oveľa väčšou presnosťou a v reálnom živote, nielen v laboratórnych podmienkach," uvádza Martin Sliwinski z Pensylvánskej štátnej univerzity. Výsledky ukazujú, že v prípade, že keď vstaneme a myslíme si, že pred sebou máme ťažký deň, pracovná pamäť sa v nasledujúcich hodinách zhoršuje a podlamuje kognitívne schopnosti. "Človek myslí a predvída to, čo sa stane, aby sa pripravil na každú možnosť. Táto schopnosť sa však môže obrátiť proti nám, keď zaujímame negatívny postoj. Ovplyvňuje to pracovnú pamäť, ktorá je kľúčová pre dobrý výkon. Keď napríklad pracovná pamäť kolíše, môžeme mať väčšie problémy so sústredením sa a ľahšie sa mýlime. To môže mať vážne následky. Pomyslite si, čo sa môže stať so starším človekom, ktorý už tak má znížené kognitívne funkcie? V takom prípade môže vykročenie do dňa zlou nohou viesť k tomu, že zabudne užiť liek alebo je nepozorný pri šoférovaní vozidla a spôsobí dopravnú nehodu," uvádza Sliwinski.

Pokiaľ sme si vedomí toho, že obavy z ťažkého dňa môžu skutočne ovplyvniť to, čo budeme robiť, má to aj svoju užitočnú stránku. Môže nám to pomôcť  zablokovať negatívne myšlienky: po vykročení zlou nohou, môže byť užitočné robiť niekoľko minúť uvoľňovacie cviky.

Čítajte ďalej
VIDEO
Prečítajte si aj
Najčítanejšie