30.8.2018 14:56 | Šport

S posilňovaním môžete začať aj v neskoršom veku: Ak máte silnejšie ruky, budete žiť dlhšie

Sila paží a rúk súvisí so zdravím srdca a ciev. (Ilustračné foto)
Sila paží a rúk súvisí so zdravím srdca a ciev. (Ilustračné foto)
Zdroj: iStockphoto
Posilňovanie vo vyššom veku predlžuje život.

Mladú generáciu dnes netreba nútiť chodiť do fitka. Z posilňovania sa stal fenomén a fitness cetrá sú plné mladých ľudí. Avšak posilňovanie svalov je podstatné v súvislosti s vekom. Čím väčšiu silu svalstva majú ľudia vo vyššom veku, tým dlhšie budú žiť.

Platí to predovšetkým o sile svalov horných končatín. Vedci z Univerzity v Michigane zistili, že sila svalov a hlavne úchop rúk dokáže predpovedať, ako dlho človek bude žiť. Čím totiž silnejšie ruky má, tým dlhšie by mal žiť.

Ide o to, že sila paží a rúk súvisí so zdravím srdca a ciev. Jedinci s najslabšími rukami umierajú predčasne o päťdesiat percent častejšie než jedinci s najsilnejšími rukami.

"Udržiavanie sily svalov počas celého života a najmä potom v neskoršej fáze života je extrémne dôležité pre dlhovekosť a zdravé starnutie," tvrdí autorka profesorka Kate Duchowne z Univerzity v Michigane.

Sila úchopu rúk a sila paží je podľa nej tiež spoľahlivým diagnostickým nástrojom pre lekára. Možno tak odhadnúť zdravotný stav starnúcej osoby.

VIDEO
Prečítajte si aj
Najčítanejšie