28.8.2018 12:31 | Šport

Vedci prišli s ďalším objavom: Tieto tri športy sú lepšie ako posilňovanie

Kardio cvičenia podľa vedcov prospievajú metabolizmu trikrát viac ako posilňovanie. (Ilustračné foto)
Kardio cvičenia podľa vedcov prospievajú metabolizmu trikrát viac ako posilňovanie. (Ilustračné foto)
Zdroj: iStockphoto
Dánski vedci preukázali, že kardio cvičenia prospievajú metabolizmu trikrát viac ako posilňovanie.

Ani fitness inštruktori a tréneri sa nezhodnú v tom, či je pre metabolizmus lepšie kardio čiže aeróbne cvičenie alebo posilňovanie. Kým kardio precvičuje predovšetkým obehovú sústavu a pľúca, posilňovanie zvyšuje výkon a silu svalov. Podľa vedcov z Kodane ale metabolizmu prospieva viac beh, cyklistika či plávanie. Pri tomto type cvičení sa vylučuje trikrát viac metabolického hormónu, takže je toto cvičenie vhodnejšie pre tých, ktorí majú nadváhu, obezitu či sú ohrození cukrovkou typu 2.

Tím z Kodaňskej univerzity testoval krv mužov, z ktorých polovica trénovala hodinu na bicykli a polovica hodinu posilňovala svaly. V krvi potom merali množstvo kyseliny mliečnej, žlčových kyselín, hladinu krvnej glukózy a hladiny rôznych hormónov.

Muži po hodine cyklistiky mali trikrát vyššiu hladinu hormónu FGF21, ktorý mnohými spôsobmi pozitívne ovplyvňuje metabolizmus človeka a ktorý predovšetkým metabolizmus zrýchľuje. Takže títo muži potom spálili viac energie v období pokoja. Pre chudnutie a udržiavanie normálnej postavy je teda kardio cvičenie vhodnejšie.

"Samozrejme pre nás ako vedcov je veľmi vzrušujúce sledovať, ako rôzne typy cvičení rozlične ovplyvňujú telo a jeho metabolizmus. Dlho už poznáme účinky rôznych typov pohybových aktivít na hladinu hormónov ako adrenalínu či inzulínu, ale fakt, že posilňovanie a kardio cvičenia tak výrazne odlišne ovplyvňujú hladinu hormónu FGF21, je novinkou," uviedol profesor Christoffer Clemmensen z Kodanskej univerzity.

Čítajte ďalej
VIDEO
Prečítajte si aj
Najčítanejšie